Aktualizacja: 21.11.2024 15:01 Publikacja: 13.09.2021 11:32
Ilulissat leży 250 kilometrów na północ od kręgu polarnego.
Foto: Isfjords Centret
Lodowce to jeden z fenomenów przyrodniczych, które jednocześnie stały się najbardziej widocznymi ofiarami zmian klimatu. Rosnąca średnie roczne temperatury na świecie sprawiają, że lodowce znikają. Mówimy tu i lodowcach w górach, co stanowi zmartwienie dla miejscowości turystycznych żyjących z narciarzy i snowboardzistów, ale też o lodowcach arktycznych czy obszarach lądolodu w pobliżu bieguna południowego. Zmiany klimatu niszczą lodowce.
Lodowiec Sermeq Kujalleq w pobliżu grenlandzkiego miasta Ilulissat od ponad dwóch stuleci stanowi przedmiot zainteresowania badaczy, bo to fenomen przyrodniczy. Produkuje ogromne ilości lodu i porusza się z dużą szybkością, a zmiany którym podlega w ciągu roku, pozwalają lepiej zrozumieć, a nawet zobaczyć, wpływ zmian klimatu na lodowce.
Zdaniem ekspertów rok 2025 będzie należał do astroturystyki. Według nich to ma być jeden z najpopularniejszych trendów podróżniczych najbliższych kilkunastu miesięcy.
Wielkie Muzeum Egipskie otworzyło się dla zwiedzających. To jednak próbne jedynie otwarcie — część ekspozycji wciąż jest niedostępna.
Słynne geoglify na Pustyni Atacama zostały zniszczone. Winni są motocykliści i kierowcy aut terenowych, którzy urządzili sobie na pustyni tor do jazdy i uszkodzili słynny zabytek. Zdaniem ekspertów geoglify są tak wielkich rozmiarów, że nie sposób ich nie zauważyć. O sprawie pisze hiszpański dziennik „El País”.
Nie tylko Szwajcaria, Austria, Francja czy Islandia, ale także Polska – atrakcje turystyczne południa naszego kraju znalazły się w zestawieniu najwyżej ocenianych tras pieszych w Europie. Obie wiodą najpiękniejsze obszary Podhala i polskich Tatr.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Po 25 latach ponownie ruszy klub Privilege na Ibizie, uznawany za największy klub nocny na świecie. W ostatnich latach stał opuszczony i niszczał.
Dania uzgodniła sposób wdrożenia podatku od emisji rolniczych. Stała się w ten sposób pierwszym krajem nie tylko w Europie, ale i na świecie, który zatwierdził wprowadzenie tego rodzaju opłat.
Na wyspie Rugia znaleziono kilkadziesiąt martwych fok szarych. W związku ze sprawą śledztwo wszczęła niemiecka prokuratura, biolodzy prowadzą zaś badania, które mają ustalić przyczynę tego niepokojącego zjawiska. Aktywiści klimatyczni są zdania, że odpowiedzialne za to są działania człowieka.
Krakowskie Towarzystwo Opieki nagłośniło sprawę mężczyzny, który usłyszy prawdopodobnie zarzut znęcania się nad zwierzętami. 57-latek miał uciąć swojemu kotu fragment języka po tym, kiedy zjadł plaster boczku.
Właściciele kominków muszą zapoznać się z przepisami unijnymi oraz uchwałami antysmogowymi dotyczącymi poszczególnych województw. Czy konieczne będzie zrezygnowanie z tej formy ogrzewania domu?
Odpowiedź na pytanie o nasze powinności w obliczu zmian klimatycznych nie jest prosta.
W obliczu globalnych wyzwań związanych z wyczerpywaniem się zasobów naturalnych rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) i technologii ekologicznych staje się priorytetem.
Co zwycięstwo Trumpa może oznaczać dla klimatu i dla polskich zmagań z transformacją energetyczną? A Harris? Jak będzie wyglądało bezpieczeństwo energetyczne Polski po amerykańskich wyborach?
Od przyszłego roku przewoźnicy zapłacą wyższe myto. Rząd doliczy opłaty za emisje CO2. Karne myto ma zachęcić do zakupu elektrycznych ciężarówek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas