Lodowce to jeden z fenomenów przyrodniczych, które jednocześnie stały się najbardziej widocznymi ofiarami zmian klimatu. Rosnąca średnie roczne temperatury na świecie sprawiają, że lodowce znikają. Mówimy tu i lodowcach w górach, co stanowi zmartwienie dla miejscowości turystycznych żyjących z narciarzy i snowboardzistów, ale też o lodowcach arktycznych czy obszarach lądolodu w pobliżu bieguna południowego. Zmiany klimatu niszczą lodowce. 

Czytaj więcej

„Porażka roku”: najgorsza atrakcja Londynu przyciąga tłumy

Lodowiec Sermeq Kujalleq w pobliżu grenlandzkiego miasta Ilulissat od ponad dwóch stuleci stanowi przedmiot zainteresowania badaczy, bo to fenomen przyrodniczy. Produkuje ogromne ilości lodu i porusza się z dużą szybkością, a zmiany którym podlega w ciągu roku, pozwalają lepiej zrozumieć, a nawet zobaczyć, wpływ zmian klimatu na lodowce. 

Do tej pory zajmowali się tym przede wszystkim naukowcy i badacze. Teraz zmiany klimatyczne będą mogli obserwować również turyści, bo w Ilulissat, grenlandzkim mieście położonym przy fiordzie o tej samej nazwie, skąd widać lodowiec, powstało wyjątkowe centrum turystyczne będące w istocie punktem widokowym pozwalającym obserwować zmieniający się lodowiec.

Projekt obiektu w Ilulissat to dzieło kopenhaskiej pracowni Dorte Mandrup, która ma w dorobku między innymi projekt kontrowersyjnego berlińskiego muzeum uchodźstwa (Exilmuseum). Budynek w Ilulissat ma kształt bumerangu wybrzuszającego się w stronę fiordu – w tej części obiektu znajduje się panoramiczne okno przez które można obserować lodowiec. Wiosną i latem dla turystów dostępny będzie również dach budynku, który pełni też funkcję tarasu widokowego.

Tereny wokół Ilulissat są niezwykle cenne przyrodniczo, dlatego od lat znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Między innymi z tego powodu dostęp do tego miejsca jest ściśle ograniczany – dziennie może odwiedzić je nie więcej niż 150 osób i otwarcie nowego centrum turystycznego nie wpłynie na zmianę tej liczby.