Platynowy Jubileusz: dlaczego Elżbieta II urodziny obchodzi dwa razy w roku?

Jak co roku, Brytyjczycy oficjalnie będą świętować urodziny królowej Elżbiety II nie tylko w kwietniu, ale też w czerwcu. Powód jest czysto praktyczny – i bardzo angielski.

Publikacja: 25.04.2022 10:17

Elżbieta II.

Elżbieta II.

Foto: Elli Gerra, CC0, Wikimedia Commons

21 kwietnia 2022 roku królowa Elżbieta II obchodziła swoje 96. urodziny, jednak oficjalne obchody odbędą się dopiero w czerwcu. Celebracja urodzin brytyjskiej królowej dwa razy w roku wiąże się ze słynną angielską pogodą.

Nieoficjalne i oficjalne urodziny królowej Elżbiety II

W dniu urodzin królowej Elżbiety II w Wielkiej Brytanii nie organizuje się żadnych oficjalnych uroczystości z tej okazji. Monarchini przebywa tego dnia zwykle w gronie rodziny – nie inaczej było również w tym roku.

Oficjalne, uroczyste obchody będą miały miejsce 8 czerwca. Jeżeli wszystko pójdzie z godnie z planem, odbędzie się tego dnia szereg uroczystości, między innymi parada wojskowa, zwana na Wyspach „Trooping the Colour”.

To najważniejszy element obchodów urodzin brytyjskiego monarchy, bo bierze w nim osobisty udział, jadąc w karecie. Parada startuje spod Pałacu Buckingham i kroczy reprezentacyjną aleją The Mall w kierunku placu defilad o nazwie Horse Guards Parade. Następnie królewska procesja zawraca i kończy swoją trasę pod pałacem.

„Trooping the Colour” to długa, spektakularna uroczystość, w której bierze udział ponad tysiąc żołnierzy, około 200 koni i armia 400 muzyków. Oczywiście na obchodach obecni są wszyscy członkowie rodziny królewskiej i rządu, a ponadto przedstawiciele brytyjskiej socjety, i oczywiście tysiące widzów.

Czytaj więcej

Piknik u królowej: Elżbieta II otwiera ogrody Buckingham

Cała impreza odbywa się z niezwykłą pompą i ma ściśle zaplanowany harmonogram. Po uroczystym królewskim meldunku królowa dokonuje inspekcji oddziałów wojskowych. W określonych momentach rozbrzmiewa też kilka salw z armat.

Wydarzenie na taką skalę, w dodatku odbywające się na świeżym powietrzu, wymaga perfekcyjnej pogody. A ta, jak to na Wyspach, przez większość roku bywa bardzo kapryśna. Należy więc powziąć wszelkie działania, aby żadna nieprzewidziana ewentualność nie zaburzyła porządku uroczystości.

Był tego świadom przodek Elżbiety II, urodzony 10 listopada 1683 roku król Jerzy II Hanowerski. Nie chcąc, aby zła pogoda w jakikolwiek sposób zaburzyła uroczystość, zarządził przeniesienie obchodów swoich urodzin na możliwie jak najbardziej pogodny okres w roku. Od tamtej pory oficjalne obchody urodzin każdego brytyjskiego monarchy mają miejsce w czerwcu.

Królowa Elżbieta II: najdłużej panująca monarchini na świecie

Zgodnie z tradycją, w dniu swoich 96. urodzin królowa nie brała tego dnia udziału w żadnych oficjalnych wydarzeniach. Wraz z bliskimi sędziwa monarchini swój jubileusz spędziła w prywatnej rezydencji Balmoral.

Niemniej, 21 kwietnia 2022 roku w sprzedaży pojawiło się mnóstwo gadżetów upamiętniających urodziny królowej. Firma Mattel wypuściła nawet białowłosą lalkę Barbie o twarzy podobnej do brytyjskiej monarchini.

Królowa Elżbieta II wstąpiła na brytyjski tron 6 lutego 1952 roku i jest obecnie najdłużej urzędującą głową państwa na świecie. Jest też najstarszą żyjącą monarchinią.

Aby pobić rekord najdłuższego okresu panowania w historii, Elżbieta II musi poczekać jeszcze dwa lata. Obecnie rekord należy do francuskiego króla Ludwika XIV, słynnego „Króla Słońce”. Na liście najdłużej panujących monarchów królowa Zjednoczonego Królestwa Elżbieta II znajduje się na czwartym miejscu.

21 kwietnia 2022 roku królowa Elżbieta II obchodziła swoje 96. urodziny, jednak oficjalne obchody odbędą się dopiero w czerwcu. Celebracja urodzin brytyjskiej królowej dwa razy w roku wiąże się ze słynną angielską pogodą.

Nieoficjalne i oficjalne urodziny królowej Elżbiety II

Pozostało 92% artykułu
Ludzie
Jak zarobić pierwszy miliard? Upadek mitu o karierze „od zera do milionera”
Ludzie
Bernard Arnault zbił majątek dzięki biznesowi w Polsce. Rzucił wyzwanie Szwedom
Ludzie
Franz von Holzhausen: wizjoner, który unika mediów. Szara eminencja w Tesli
Ludzie
AVA: marka kosmetyczna, która powstała z zamiłowania do natury
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ludzie
„Diuna” zrobiła z niego megagwiazdę. Timothée Chalamet: aktor, który łamie zasdy