Memy: czym są i jak ich używać?

Memy pojawiły się w internecie kilkanaście lat temu i od tej pory stały się niezwykle popularne. Z czego wynika ich popularność i dlaczego używamy ich tak często, nie zastanawiając się nawet, czym są i do czego służą memy?

Publikacja: 08.11.2021 09:18

Memy stały się sposobem komunikowania w sieci.

Memy stały się sposobem komunikowania w sieci.

Foto: Paul Hanaoka

* Mem to porcja informacji umieszczana w internecie

* Mem może mieć rozmaite formy: może być zdjęciem, animacją, krótkim filmem czy GIF-em

* Memy błyskawicznie rozprzestrzeniają się w internecie i serwisach społecznościowych, są treściami wirusowymi

Co to jest mem?

Czym jest mem? Najkrótsza definicja tego pojęcia brzmi: to porcja informacji dostępna w internecie. Słowo mem pochodzi od greckiego mimesis, co oznacza „naśladować”. Współcześnie oznacza to treść dostępną w internecie, która ma wzbudzić zainteresowanie dużej liczby użytkowników w internecie.

Memy mają budzić emocje i zaangażowanie internautów – dlatego najczęściej bywają zabawne, ale mogą być też memy obraźliwe czy irytujące. W każdym przypadku cel jest ten sam – sprawić, by zobaczyło go – i następnie udostępniło – jak najwięcej osób w sieci. To właśnie najważniejsze zadanie mema: ma dotrzeć do jak największej liczby internautów. Memy to treści wirusowe.

Jeszcze 20 lat temu memy nie były popularne. Dzisiaj są czymś powszechnym w internecie. Memy stały się sposobem komunikowania treści, ale i emocji w sieci. Są błyskawicznym i emocjonalnym komentarzem do bieżącej sytuacji, ale mogą mieć też charakter ponadczasowy, wyrażając emocje, które użytkownicy sieci czują w danym momencie.

Jak wygląda mem? 

Mem najczęściej ma formę grafiki lub zdjęcia. Zazwyczaj towarzyszy mu komentarz umieszczony na zdjęciu lub grafice. Jest najczęściej ironiczny, sarkastyczny lub krytyczny, stanowi komentarz do tematu zdjęcia czy grafiki lub osoby, która na nich widnieje. Samo zdjęcie jeszcze nie jest memem, dopiero dodanie komentarza sprawia, że staje się memem i zyskuje potencjał wirusowy. Memem może być też zrzut ekranu z Twittera, Facebooka czy Instagrama, memem może też być kadr ze znanego filmu czy kreskówki.

Wiele z memów to tworzone na gorąco komentarze do bieżących wydarzeń, ale jest też kategoria memów, które stały się ponadczasowe. Są szablonami, które można przetwarzać, by tworzyć własne memy. Twarze Gene'a Wildera w roli WIlly'ego Wonki, Morfeusza z „Matrixa”, czy ostatnio Anakina Skywalkera i Amidali z „Gwiezdnych wojen” to uniwersalne motywy, które można opatrzyć świeżym komentarzem odnoszącym się do aktualnych wydarzeń.

Kto tworzy memy? 

Memy powstają demokratycznie - tworzą je internauci. W sieci dostępne są darmowe strony i szablony, które umożliwiają tworzenie własnych memów na podstawie popularnych zdjęć czy grafik. Wystarczy dodać swój własny komentarz i gotowe. To jednak nie oznacza jeszcze, że mem stanie się treścią wirusową, o tym decydują internauci, którzy udostępniają (lub nie) daną treść w sieci.

Czy można zarabiać na memach? 

Memy są dostępne w internecie za darmo, a twórcy memów pozostają anonimowi. Tworzone przez nich memy najczęściej oparte są na zdjęciach czy grafikach, do których nie mają praw, więc nie mogą ich sprzedawać. Trudno wskazać autorów najpopularniejszych memów, a każdego dnia na całym świecie powstaje ich tak dużo, że cykl życia zdecydowanej większości z nich można liczyć w dniach lub nawet w godzinach.

Memy bywają też wykorzystywane przez marki w kampaniach marketingowych, ale jest to bardzo trudne zadanie – internauci są bardzo wyczuleni na sztuczność komunikatu, więc źle skonstruowany mem może okazać się okazją do żartów lub wręcz hejtu w sieci.

* Mem to porcja informacji umieszczana w internecie

* Mem może mieć rozmaite formy: może być zdjęciem, animacją, krótkim filmem czy GIF-em

Pozostało 96% artykułu
Internet
Porażka wizerunkowa Elona Muska. Najgłośniejsza marka mody rezygnuje z Twittera
Internet
Kilimandżaro podłączone do internetu. Będzie łatwiej wrzucać zdjęcia z wypraw
Internet
Centralny rejestr influencerów. Arabia Saudyjska wprowadza nowe zasady w sieci
Internet
Gwiazdy reklamowały kryptowaluty. Po krachu na rynku spadł na nie hejt
Internet
Nie „e-sport”, a „jeu video de competition”. Francja przeciw anglicyzmom w grach