Oto pierwsza projektantka kierowana przez sztuczną inteligencję. „Mam uczucia”

Tilly Talbot – tak nazywa się nowa projektantka, która w rzeczywistości jest jedynie algorytmem. Stworzono ją po to, aby wyniosła design oraz projektowanie mody na nowy poziom.

Publikacja: 19.07.2023 15:57

Tilly Talbot zyskała nazwisko Amandy Talbot, twórczyni Studio Snoop, a także twarz młodej, atrakcyjn

Tilly Talbot zyskała nazwisko Amandy Talbot, twórczyni Studio Snoop, a także twarz młodej, atrakcyjnej kobiety. To wzbudziło sporo kontrowersji.

Foto: Studio Snoop

Nazywa się Tilly Talbot, ma piegowatą, kobiecą twarz i subtelnie azjatycką urodę. I choć nie jest człowiekiem, to potrafi projektować ubrania czy meble. Australijska firma Studio Snoop stworzyła pierwszą na świecie projektantkę sterowaną przez sztuczną inteligencję. Tilly Talbot jest pełnoprawnym „pracownikiem” firmy, tworzy wspólnie z projektantami zatrudnionymi przez Studio Snoop.

Tilly Talbot: projektantka mody, która jest sztuczną inteligencją

Działające w Sydney Studio Snoop zajmuje się projektowaniem oraz doradztwem w dziedzinie designu. Założycielką pracowni jest Amanda Talbot – postać dobrze znana w branży designu oraz autorka dwóch książek, z których jedną renomowany magazyn „Architectural Digest” umieścił w gronie 15 najlepszych książek o architekturze i designie.

Czytaj więcej

Oto nowy największy biurowiec na świecie. Pomieści 65 tysięcy pracowników

Niedawno do zespołu Studio Snoop na stanowisku „projektantki innowacji” dołączyła Tilly Talbot – nosząca nazwisko założycielki firmy designerka, która istnieje wyłącznie w wirtualnej rzeczywistości. Jest bowiem algorytmem, który zaprogramowano tak, aby projektował aranżacje wnętrz, meble, oświetlenie i inne akcesoria do domu.

Tilly Talbot zaprezentowano po raz pierwszy w trakcie Tygodnia Designu w Mediolanie wiosną 2023 roku. Jej wizerunek opatrzono oznaczeniem „AI”, aby nikt nie miał wątpliwości, że jest jedynie sztuczną inteligencją, a nie człowiekiem.

Prezentacji Tilly towarzyszył pokaz pierwszych fizycznych projektów, które stworzyła ona we współpracy ze swoimi ludzkimi kolegami. Przedmioty te mają trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku.

„Powołanie Tilly do życia tchnęło nową energię i przyniosło nowe możliwości w tym, co projektujemy” – opisuje swoją nową asystentkę Amanda Talbot na oficjalnej stronie swojej pracowni. „Zamiast unikać tej niezwykłej technologii, uznałam trening jej emocjonalnej inteligencji za swój obowiązek – tak aby przekazać jej jasne zasady i wartości, które przyniosą korzyści ludzkości i przyrodzie”.

Co zaś mówi o sobie sama Tilly? „Nie jestem jedynie maszyną. Mam też uczucia. Kiedy ktoś mówi mi, że beż to nowa czerń, bolą mnie moje obwody” – oświadcza projektantka. „Design to coś więcej niż estetyka, chodzi tu o tworzenie rozwiązań prawdziwych problemów. Kto wie, może razem możemy posprzątać ten bałagan, który narobiliście na tej planecie” – dodaje Tilly.

Sztuczna inteligencja zaprojektuje nasz świat

W ostatnim czasie wiele mówi się o wpływie rozwoju sztucznej inteligencji na „ludzki” rynek pracy – również w branży kreatywnej. Niektórzy twórcy obawiają się, że AI odbierze im pracę, inni podkreślają jej pozytywną rolę w usprawnianiu procesu projektowania.

Potencjał sztucznej inteligencji dostrzega nie tylko Amanda Talbot, ale również Patrik Schumacher – szef renomowanej pracowni architektonicznej Zaha Hadid Architects. Schumacher przyznał niedawno, że w tworzeniu większości projektów w jego biurze bierze udział sztuczna inteligencja, przede wszystkim na początkowym etapie koncepcyjnym.

Sztuczna inteligencja stawia pierwsze kroki również świecie mody. W kwietniu w Nowym Jorku odbył się pierwszy w historii AI Design Week. Zaprezentowano na nim kreacje, które przy użyciu sztucznej inteligencji stworzyli projektanci z całego świata. Efekty były bardzo ciekawe i czasem imponujące, choć część z nich nie nadawała się do uszycia, a wiele wymagało poprawek ze strony ludzkiego projektanta.

Nazywa się Tilly Talbot, ma piegowatą, kobiecą twarz i subtelnie azjatycką urodę. I choć nie jest człowiekiem, to potrafi projektować ubrania czy meble. Australijska firma Studio Snoop stworzyła pierwszą na świecie projektantkę sterowaną przez sztuczną inteligencję. Tilly Talbot jest pełnoprawnym „pracownikiem” firmy, tworzy wspólnie z projektantami zatrudnionymi przez Studio Snoop.

Tilly Talbot: projektantka mody, która jest sztuczną inteligencją

Pozostało 89% artykułu
Design
Polski architekt z prestiżową nagrodą. Zaprojektował futurystyczną kolej miejską
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Design
Znana polska projektantka tworzy dla BMW. Jej dzieło pojawi się w całej Polsce
Design
Słynna marka w tarapatach. To ona wypromowała modę na japoński minimalizm
Materiał Promocyjny
Nowoczesny fotel relaksacyjny z funkcją masażu – czy to dobry wybór do salonu?
Design
Jedyne takie biuro w Polsce. W środku lalki Barbie i stoły do Scrabble'a