Konie, śmigłowce, stadiony... Jak obecnie wygląda majątek Romana Abramowicza?

Dziennikarze śledczy z międzynarodowej organizacji OCCRP tropią na całym świecie majątki rosyjskich oligarchów, którzy zostali objęci sankcjami. Obiektem ich zainteresowania stał się też Roman Abramowicz. Co obecnie składa się na jego majątek?

Publikacja: 13.04.2022 10:48

Roman Abramowicz nazywany jest „kasjerem Putina”, człowiekiem który częściowo zarządza majątkiem ukr

Roman Abramowicz nazywany jest „kasjerem Putina”, człowiekiem który częściowo zarządza majątkiem ukrywanym przez rosyjskiego prezydenta.

Foto: Bloomberg

O Romanie Abramowiczu krążą legendy i dotyczą one również jego gigantycznego majątku. Niezależna organizacja dziennikarzy śledczych ustaliła, co nadal posiada jeden z najbogatszych Rosjan, do którego przylgnęło określenie „kasjer Putina”. Zdaniem dziennikarzy z OCCRP obecnie ruchomości i nieruchomości, które można powiązać z Abramowiczem, warte są co najmniej 9,7 miliarda dolarów. Co się na nie składa?

Roman Abramowicz: miłośnik jachtów i samolotów

Roman Abramowicz był przed laty gubernatorem Czukockiego Okręgu Autonomicznego, współpracownikiem Borysa Bieriezowskiego i właścicielem Sibnieftu. Później przeniósł się do Wielkiej Brytanii, zdobył paszport izraelski i portugalski. Inwestował na Wyspach – jego najsłynniejsza inwestycja to kupno klubu piłkarskiego Chelsea FC z Londynu, ale jego majątek jest znacznie większy. 

W ciągu swojej trwającej od lat 90. „kariery” Abramowicz zgromadził majątek, który szacuje się obecnie na prawie 10 miliardów dolarów. Od połowy marca Rosjanin objęty jest sankcjami unijnymi, brytyjskimi i kanadyjskimi, a jego ruchomości i nieruchomości są zajmowane przez władze tych państw. Problemem jest jednak namierzenie majątku Abramowicza i innych oligarchów.

Czytaj więcej

Firma kurierska z Rosji odmawia wysyłania żołnierskich paczek. Żąda paragonów

Właśnie tropem majątków rosyjskich miliarderów starają się iść eksperci związani z organizacją OCCRP, zrzeszającą niezależnych dziennikarzy śledczych z całego świata. Organizacja ta zajmuje się tropieniem przestępstw finansowych i przypadków korupcji. OCCRP na swojej stronie prowadzi Russian Asset Tracker – stale aktualizowaną listę ruchomości i nieruchomości, które można łączyć z osobami objętymi sankcjami.

Co, zdaniem OCCRP należy do Abramowicza? Według danych dziennikarzy śledczych Rosjanin nadal pozostaje właścicielem czterech luksusowych jachtów, a także sześć helikopterów i trzech odrzutowców, w tym ogromnego pasażerskiego Boeinga 787.

Córka Abramowicza Sofia oraz jego była żona Irina są też oficjalnymi właścicielkami sześciu koni wyścigowych. Wszystkie znajdują się w Wielkiej Brytanii. Część z nich jest już na emeryturze, inne wycofano z międzynarodowych rozgrywek ze względu na sankcje wobec oligarchy.

Roman Abramowicz: londyńczyk

Od kiedy najbogatsi Rosjanie zaczęli kupować luksusowe posiadłości w najlepszych dzielnicach Londynu, do stolicy Wielkiej Brytanii przylgnął przydomek „Londongrad”. Jednym z zamożnych Rosjan mieszkających w tym mieście jest Roman Abramowicz.

Abramowicz najchętniej inwestował w takich dzielnicach jak Fulham i Chelsea. Posiada aż 38 domów i apartamentów w Londynie. Nic dziwnego, bo to właśnie na styku obydwu dzielnic znajduje się siedziba należącego do niego klubu sportowego Chelsea, który kupił w 2003 roku.

Pod najlepszymi adresami w Londynie znajdują się jeszcze cztery nieruchomości Abramowicza. Dwie z nich położone są po sąsiedzku z oficjalną rezydencją księcia Williama i księżnej Kate – w prestiżowej dzielnicy Kensington. Poza Londynem jeszcze jedną willę – w Sussex – posiada była żona Abramowicza, Irina.

Wille i apartamenty oligarchy są rozsiane po całym świecie. Należą do nich między innymi dwie ogromne posiadłości na Lazurowym Wybrzeżu i willa w słynnej narciarskiej miejscowości Aspen w stanie Colorado.

Roman Abramowicz nadal jest też właścicielem klubu sportowego FC Chelsea, którego nie udało mu się sprzedać. Jednocześnie w wyniku sankcji usunięto go z grona akcjonariuszy klubu. Za pośrednictwem FC Chelsea do Abramowicza w dalszym ciągu należą stadiony Stamford Bridge i Kingsmeadow w Londynie.

O Romanie Abramowiczu krążą legendy i dotyczą one również jego gigantycznego majątku. Niezależna organizacja dziennikarzy śledczych ustaliła, co nadal posiada jeden z najbogatszych Rosjan, do którego przylgnęło określenie „kasjer Putina”. Zdaniem dziennikarzy z OCCRP obecnie ruchomości i nieruchomości, które można powiązać z Abramowiczem, warte są co najmniej 9,7 miliarda dolarów. Co się na nie składa?

Roman Abramowicz: miłośnik jachtów i samolotów

Pozostało 88% artykułu
Biznes
Strajk pracowników domu mody Gucci. „Ta firma woli ciąć niż szyć”
Biznes
Era supermilionerów. Nowy raport pokazuje, że ich liczba na świecie się podwoiła
Biznes
Słynne wydawnictwo szuka dziennikarzy. Wymagania: pisanie tekstów o Taylor Swift
Biznes
Sandały Birkenstock idą na giełdę po miliardy. Triumf najbogatszego Europejczyka
Biznes
„Rosyjska Zara” w tarapatach. Miała podbić rynek, a rozważa wyjście z Rosji
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?