Wieżowiec z pałacykiem na dachu. Zaskakujący projekt słynnego designera

W Metz we Francji otwarto jeden z najbardziej oryginalnych hoteli na świecie. Dach nowoczesnego wieżowca zwieńczyła willa. Ten pomysł to projekt Philippe'a Starcka, francuskiego designera słynącego z ekstrawaganckich rozwiązań.

Publikacja: 29.04.2025 05:08

Wieżowiec z pałacykiem na dachu. Zaskakujący projekt słynnego designera

Foto: Julius Hirtzberger

We francuskim mieście Metz otwarto jeden z najbardziej oryginalnych hoteli we Francji. Szczyt minimalistycznego wieżowca wieńczy bowiem budynek przypominający tradycyjną francuską willę rodem z XIX-wieku. Inspiracją dla znanego francuskiego architekta Philippe’a Starcka, który zaprojektował ten nietypowy hotel, była surrealistyczna historia ekscentrycznego bohatera, którą zresztą sam wymyślił.

Hotel „Maison Heler”: surrealistyczna wizja Philippe’a Starcka

Należący do sieci Curio Collection by Hilton hotel „Maison Heler” wzniesiono w znajdującym się w północno-wschodniej Francji mieście Metz, po sąsiedzku z Centre Pompidou-Metz. Długo oczekiwany hotel otwarto dla gości po sześciu latach od rozpoczęcia budowy.

Autorem projektu hotelu jest Philippe Starck, jeden z najciekawszych francuskich architektów i designerów. Działający między innymi na polu architektury, projektowania wnętrz i mody Starck jest szalenie wszechstronny. Lubi też przekraczać utarte schematy, czego przykładem jest „Maison Heler”.

Czytaj więcej

Najsłynniejszy na świecie opuszczony wieżowiec zostanie dokończony. Rusza budowa

Hotel zabiera gości w ekstrawagancki świat Manfreda Heller, obdarzonego niezwykłą kreatywnością bohatera fikcyjnej powieści pod tytułem „Skrupulatne życie Manfreda Helera”. Główny bohater jest dziedzicem XIX-wiecznej posiadłości, którą otacza rozległy park. 

Mieszkający samotnie Heler zaczyna nudzić się w swoim domu. Zaczyna więc „wymyślać” swój dom na nowo, dodając do niego rozmaite przedmioty. Mają to symbolizować eklektyczne wnętrza hotelu,. W powieści Starcka cały dom zaczyna się nagle unosić wraz parkiem, aby wylądować na szczycie budynku – stąd pomysł na umieszczenie historyzującego budynku na dachu wieżowca.

Hotel z willą na dachu. To pomysł Philippe'a Starcka

Znajdująca się na szczycie dziewięciokondygnacyjnego wieżowca posiadłość fikcyjnej postaci wygląda jak XIX-wieczna willa i nawiązuje do tradycyjnej architektury Metzu. Obiekt w całości pokrywa metal, co nadaje mu jeszcze bardziej nierealnego charakteru.

Wnętrza posiadłości na szczycie wieżowca zdobią rozmaite osobliwe przedmioty, które zaprojektował Philippe Starck. To między innymi kryształowy młot, gipsowe kowadła, surrealistyczne meble, starożytne monety i manuskrypty, które pokrywają tajemnicze inskrypcje.

Poniżej historyzującej posiadłości znajduje się nowoczesny wieżowiec mieszczący 104 pokoje. Ich minimalistyczny, surowy wystrój ze ścianami z szarego betonu architektonicznego silnie kontrastuje ze stylem willi na szczycie obiektu.

Obok recepcji na poziomie ulicy znajduje się jedna z dwóch restauracji, „La Cuisine de Rose” (ft. „Kuchnia Róży”), nosząca imię wyimaginowanej ukochanej Helera. W klimatycznych wnętrzach dominują jasne odcienie różu, które zestawiono z eleganckimi ciemnymi meblami. Do restauracji przynależy taras z bogatą roślinnością.

Druga restauracja, „La Maison de Manfred” (fr. „Dom Manfreda”), znajduje się na najwyższym piętrze budynku. W wystroju dominuje drewno i ciepła kolorystyka, którą urozmaica wielokolorowe światło padające przez spektakularne witraże projektu Ary Starck, córki Philippe’a Starcka. Hotel mieści też bar i przestrzenie do organizacji różnego rodzaju wydarzeń.

Budowa hotelu napotkała wiele przeszkód. W 2018 roku budowniczowie nie otrzymał zezwolenia na kontynuowanie prac – obiekt był za wysoki. Po usunięciu z projektu jednej kondygnacji prace wznowiono, otwarcie hotelu zaplanowano na 2021 rok.

Pandemia opóźniła termin zakończenia prac, zaś w 2022 roku budynek ucierpiał w pożarze. W kolejnych latach otwarcie hotelu dwukrotnie przekładano. Wreszcie udało się oficjalnie otworzyć obiekt w marcu tego roku.

We francuskim mieście Metz otwarto jeden z najbardziej oryginalnych hoteli we Francji. Szczyt minimalistycznego wieżowca wieńczy bowiem budynek przypominający tradycyjną francuską willę rodem z XIX-wieku. Inspiracją dla znanego francuskiego architekta Philippe’a Starcka, który zaprojektował ten nietypowy hotel, była surrealistyczna historia ekscentrycznego bohatera, którą zresztą sam wymyślił.

Hotel „Maison Heler”: surrealistyczna wizja Philippe’a Starcka

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Architektura
Apartamentowiec ze Śląska z prestiżowym wyróżnieniem. Stanął wśród bloków z PRL
Architektura
Najsłynniejszy na świecie opuszczony wieżowiec zostanie dokończony. Rusza budowa
Architektura
Opuszczony kościół zmieni się w basen. To projekt słynnych architektów
Architektura
Osiedle w Europie zaprojektowane przez AI. To pierwszy taki projekt na świecie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Architektura
Metamorfoza opuszczonego kolosa. To będzie nowa atrakcja turystyczna Barcelony