Ostatni włoski dom Leonarda da Vinci do kupienia. Sprzedaje znany piłkarz

Leonardo da Vinci kojarzy się przede wszystkim z Florencją, Mediolanem czy francuskim Clos Lucé, ale słynny Włoch związany był także z Bolonią. Na sprzedaż wystawiony został apartament, w którym mieszkał Leonardo mieszkał przed wyjazdem do Francji.

Publikacja: 17.04.2023 14:54

Apartament Leonarda da Vinci znajduje się w średniowiecznej części Bolonii.

Apartament Leonarda da Vinci znajduje się w średniowiecznej części Bolonii.

Foto: Italy Sotheby’s International Realty

W średniowiecznej części Bolonii, obok Piazza Maggiore – głównego placu miasta – znajduje się pochodząca z XV wieku rezydencja Emilia. Przed laty zamieszkiwał ją sam Leonardo da Vinci. To ostatni dom artysty we Włoszech – przed śmiercią, za namową francuskiego króla Franciszka I, przeniósł się on bowiem do Francji, gdzie spędził ostatnie lata życia. Obiekt trafił na sprzedaż. Obecny właściciel, były piłkarz Giuseppe Signori, wicemistrz świata z 1994 roku, wystawić nieruchomość na sprzedaż. 

Bolonia: Mieszkanie Leonarda da Vinci do kupienia

Rezydencja będąca częścią renesansowego pałacu Palazzo Felicini – jednego z najlepiej zachowanych piętnastowiecznych budynków w Bolonii – stoi na fundamentach, które wybudowano w 1300 roku. Apartament został zaprojektowany przez Aristotele Fioravanti, włoskiego architekta i inżyniera renesansowego, który w latach 1475–1479 zaprojektował między innymi moskiewski sobór Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny.

Czytaj więcej

Najdroższy obraz świata to jednak nie dzieło Leonarda da Vinci? Jest decyzja

W apartamencie znajdują się cztery sypialnie, trzy łazienki i kilka pokoi przejściowych, zachwycających oryginalnym stylem. Podczas generalnego remontu budynku, który niedawno został zakończony, połączono elementy zabytkowe i nowoczesne, dzięki czemu wnętrze jest niepowtarzalne.

Italy Sotheby’s International Realty

Willa łącznie ma około 620 metrów kwadratowych i znajduje się na trzech poziomach. Wnętrze apartamentu jest imponujące – znajdujące się w nim wysokie pokoje zdobione są terakotą, freskami sufitowymi, XVII-wieczną boazerią i dziełami cenionych artystów. W holu głównym, tuż obok szerokich schodów z marmuru, podziwiać można między innymi obrazy autorstwa Angelo Michele Colonna, włoskiego malarza barokowego, specjalizującego się w malowaniu iluzorycznych perspektyw architektonicznych, zwanych kwadraturami. Nie brakuje także fresków autorstwa Leonarda da Vinci.

Italy Sotheby’s International Realty

Sprzedażą zabytkowej wilii zajmuje się firma Italy Sotheby's International Realty. Jak oszacowali jej eksperci, nieruchomość warta może być nawet 3,2 mln euro.

Moda
Adidas tworzy nową markę, pierwszą od 50 lat. Tak ma się ubierać Generacja Z
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Styl życia
Miejsca z najlepszą kuchnią na świecie. Nikt nie jada tak dobrze jak Europa
Architektura
Bugatti wchodzi na rynek nieruchomości. Oto pierwszy apartamentowiec tej marki
Architektura
Berliński „Myszobunkier” zabytkiem. Perła brutalizmu uratowana przed buldożerami
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Architektura
Najpiękniejsza willa w Europie stoi nad Narwią. „Oscar architektury” dla Polaków
Architektura
Mikrokamienica w Krakowie najpiękniejszym domem w Polsce. Jest jak kameleon