Uśmiech to także nasza największa ozdoba – rozjaśnia twarz, łagodzi rysy i może być czymś magnetyzującym.  To właśnie dzięki niemu, lepiej budujemy dobre relacje z innymi. Co więcej, badania pokazują, że ludzie, którzy dużo się uśmiechają, dłużej żyją.

Uśmiech jako instrument do budowania relacji

Uśmiech towarzyszy nam na co dzień. Uśmiechamy się do nieznajomych. W ten sposób chcemy pokazać, że mamy dobre intencje i zamiary. Uśmiechając się, próbujemy nieraz ukryć zakłopotanie, zakomunikować, że czujemy się dobrze w czyimś towarzystwie. Jak pokazują liczne badania, osoby uśmiechnięte uważane są za mniej konfliktowe. Przypisuje się im też większą skłonność do kompromisu, bez którego – jak wiadomo – żadna relacja długo się nie utrzyma.

Serdeczny uśmiech w pracy

Jak nietrudno zauważyć, podwładni częściej uśmiechają się do przełożonych niż na odwrót. Niemniej osoby na kierowniczych stanowiskach też wykorzystują uśmiech, chociażby po to, by załagodzić konflikty wśród personelu czy rozładować wysoki poziom stresu. Uśmiech ma zatem wpływ na nasz zawodowy wizerunek, to jak będziemy odbierani przez współpracowników. Może też pomóc nam zacieśnić więzi z zespołem. Kto z nas nie lubi pracować z pogodną, uśmiechniętą i pozytywną osobą?

Rola uśmiechu w regulacji nastroju

Rozciągnięte w uśmiechu mięśnie twarzy mają wpływ na neurochemiczne czynniki w mózgu, odpowiedzialne za pozytywne odczucia. Uwalniają się endorfiny, hormony szczęścia i dopamina związana z pozytywnymi emocjami. Ponadto, gdy się śmiejemy, uwalniamy mniej kortyzolu, hormonu stresu. Śmiejąc się, uwalniamy też negatywną energię z ciała.

Piękny uśmiech

Kiedy się śmiejemy, rozchylamy szeroko usta, pokazujemy zęby. Jednak, gdy ktoś ma problemy z uzębieniem, raczej będzie unikał uśmiechu. Zjawisko to świetnie obrazuje dawne malarstwo – w portretach sprzed 200 lat na próżno szukać uśmiechniętych twarzy. Świat pędzi jednak do przodu, staje się coraz bardziej cyfrowy. To zaś sprzyja pojawianiu się nowoczesnych rozwiązań także w stomatologii czy ortodoncji. Dziś można założyć także niewidoczny aparat na zęby, czyli na przykład nakładki SureSmile, stanowiące nowoczesny system leczenia wad zgryzu. Jest to tzw. aparat ortodontyczny zdejmowany, który w niczym nie przypomina tradycyjnego aparatu ruchomego na zęby. Tego typu innowacyjne rozwiązanie jest metodą niewątpliwie wygodniejszą od aparatów stałych, bardziej precyzyjną oraz szybszą, gdyż nie powoduje zbędnych ruchów zębów.

Jedno jest pewne…

Uśmiechanie się czyni nas bardziej atrakcyjnymi, także we własnych oczach. Kiedy się uśmiechamy, wprowadzamy się w bardziej optymistyczny nastrój i czujemy się lepiej we własnym towarzystwie, przy okazji zarażając optymizmem nasze otoczenie.

Materiał powstał przy współpracy z Sure Smile