Od kilku lat szachy przeżywają niezwykły renesans na całym świecie. Chętnie grają zwłaszcza młodzi. Także w Polsce odradza się fenomen szachów. Po premierze głośnego i świetnie przyjętego serialu Netfliksa zatytułowanego „Gamit królowej”, zapewne zainteresowanie „królewską grą” jeszcze wzrośnie. Światowa premiera serialu, w którym jedną z ról gra Marcin Dorociński, pomaga w promocji szachów, które w ostatnich latach zawędrowały do kanałów sportowych, a nawet do serwisów streamingowych takich jak Twitch.

Magnus Carlsen ocenia serial „Gambit królowej” Netflixa

„Gambit królowej” opowiada historię kariery amerykańskiej szachistki Beth Harmon. O serialu wypowiedział się Norweg Magnus Carlsen, szachowy mistrz świata, który od prawie 20 lat dominuje w świecie tego sportu, najwybitniejszy szachista XXI wieku.

Czytaj też: Tak zmieniał się styl Lewisa Hamiltona, mistrza Formuły 1

W rozmowie z serwisem internetowym Chess24 norweski arcymistrz ocenił serial na piątkę w szkolnej skali, a więc bardzo wysoko. Carlsen docenił warstwę wizualną, dobrze odwzorowaną grę w szachy i ogólną przyjemność płynącą z oglądania. „Gambit królowej” nie jest zdaniem Carlsena perfekcyjny.

„Historia wydała mi się niezbyt realistyczna. Trudno uwierzyć, że po latach w sierocińcu, bez wcześniejszego przygotowania i gry w turniejach, w kilka lat ktoś mógłby stać się jedną z najlepszych zawodniczek na świecie”

– powiedział Carlsen w rozmowie z serwisem Chess24.

Magnus Carlsen jest niezwykłym przypadkiem w świecie szachów. Jego wyjątkowe umiejętności dostrzeżono jeszcze, gdy był jeszcze dzieckiem. Dziś, w wieku zaledwie 29 lat, Carslen może pochwalić się najdłuższą serią wygranych pojedynków w historii. Pasmo 125 wygranych partii bez porażki dopiero w ubiegłym miesiącu przerwał polski arcymistrz, Jan-Krzysztof Duda.