Szwecja: rząd bierze na cel „modę gangsterską”. Rewizja za czapkę Gucci?

W ramach propozycji przedstawionej przez szwedzki rząd prawa policja miałaby prawo rewidować obywateli bez podania konkretnego powodu. Przesłanką do przeszukania może być między innymi „określony sposób ubierania". To ma być sposób na poradzenie sobie z rosnącym problemem przestępczości w niektórych miastach.

Publikacja: 09.02.2024 16:16

„Nie wszyscy ludzie noszący podrabiane czapki Gucci to przestępcy, ale wielu przestępców faktycznie

„Nie wszyscy ludzie noszący podrabiane czapki Gucci to przestępcy, ale wielu przestępców faktycznie je nosi” – mówią przedstawiciele szwedzkiego rządu zapowiadając nowe zasady dotyczące kontroli na ulicach szwedzkich miast.

Foto: Jordi Moncasi Unsplash

Szwedzki rząd zapowiedział. że będzie dążył do wyznaczenia w szwedzkich miastach stref, w których policja mogłaby przeszukiwać przechodniów, nawet jeśli formalnie nie są o nic podejrzani. Przesłanką do przeszukania ma być między innymi określony sposób ubierania utożsamiany z gangami.

Powodem takiej decyzji są rosnące wskaźniki przestępczości, ale propozycja szwedzkiego rządu rozwiązanie to dzieli społeczeństwo i budzi wiele kontrowersji. O jaki sposób ubierania chodzi?

Szwecja: „strefy bezpieczeństwa” i rewizje z powodu podrabianych czapek Gucci

Jak zaznaczył podczas konferencji prasowej szwedzki minister sprawiedliwości Gunnar Stroemmer, specjalne strefy, które już 28 marca powstać mają w Szwecji, obejmować będą konkretne dzielnice lub na przykład centra handlowe. Jak zaznacza agencja AFP, policja będzie miała prawo wprowadzać strefy jednorazowo – na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia.

O czym mówią nowe przepisy? W specjalnie wyznaczonych strefach bezpieczeństwa policja będzie miała prawo przeszukiwać obywateli bez podania konkretnego powodu. Jak zaznaczył Stroemmer, „dotyczy to przypadków realnego ryzyka zaistnienia strzelaniny lub eksplozji materiałów wybuchowych w wyniku konfliktu między gangami lub w ramach grupy przestępczej”. 

Funkcjonariusze policji obecni na konferencji prasowej rządu podkreślali, że w ciągu ostatniej dekady w Szwecji w ponad trzykrotnie wzrosła między innymi liczba ofiar śmiertelnych strzelanin. W minionym roku w ten sposób zginęły aż 53 osoby. Podkreślono również, że w tym okresie miała miejsce rekordowa liczba zamachów bombowych – było ich 149.

„Widzimy, jak zachowują się przestępcy – atakują swoich bliskich konkurentów i zmuszają ich do ukrywania się za granicą. Ale ofiarami przemocy stają się też niewinni ludzie w miejscach publicznych” – zaznaczała policja. 

Szwecja: Policja będzie przeszukiwać osoby z fałszywymi produktami marek luksusowych?

W Szwecji rozwiązanie to budzi niemałe kontrowersje. Przeciwnicy pomysłu zwracają uwagę, że policja będzie przeszukiwać osoby, które będą wydawać się jej podejrzane na podstawie wyglądu. Minister sprawiedliwości powiedział bowiem w rozmowie z dziennikarzami, że choć nie jest konieczne żadne formalne podejrzenie popełnienia przestępstwa, to interwencje będą podejmowane zgodnie na podstawie potencjalnego ryzyka opartym na „doświadczeniu policji”. Ale co to właściwie oznacza?

„Przeszukania mogą opierać się na tym, czy dana osoba była wcześniej zamieszana w poważne przestępstwa z użyciem przemocy albo, czy jest ubrana w określony sposób lub zachowuje się w sposób podejrzany” – powiedział Stroemmer. „Nie wszyscy ludzie noszący podrabiane czapki Gucci to przestępcy, ale wielu przestępców faktycznie je nosi” – dodał Martin Melin, rzecznik rządu ds. policji

Szwedzkie media zaznaczają, że przypuszcza się, iż na celowniku policji znajdzie się „wykorzystywana przez przestępców kultura hip-hop oraz drogie marki ubrań”. Członkowie wielu gangów nierzadko noszą bowiem czapki znanych marek bądź biżuterię z symbolem danej grupy przestępczej.

Przepisy nie spodobały się nie tylko obywatelom – swój sprzeciw przeciw nim zgłosił także między innymi rzecznik ds. dyskryminacji. Jak zaznaczył, zabronione jest kontrolowanie osób ze względu na ich wygląd czy pochodzenie etniczne. Szwedzkie władze zapewniły jednak, że interwencja „nigdy nie powinna opierać się na pochodzeniu etnicznym danej osoby”. 

Podobne przepisy obowiązują już w Danii – policja ma tam prawo ustanawiać strefy od 2004 roku. Dotychczas skorzystano z tej możliwości 220 razy.

Szwedzki rząd zapowiedział. że będzie dążył do wyznaczenia w szwedzkich miastach stref, w których policja mogłaby przeszukiwać przechodniów, nawet jeśli formalnie nie są o nic podejrzani. Przesłanką do przeszukania ma być między innymi określony sposób ubierania utożsamiany z gangami.

Powodem takiej decyzji są rosnące wskaźniki przestępczości, ale propozycja szwedzkiego rządu rozwiązanie to dzieli społeczeństwo i budzi wiele kontrowersji. O jaki sposób ubierania chodzi?

Pozostało 86% artykułu
Społeczeństwo
Angielskie słowo roku. Zdaniem ekspertów pokazuje ono siłę „myślenia magicznego”
Społeczeństwo
Nagroda Jamesa Dysona. Innowacyjne projekty młodych inżynierów wyróżnione
Społeczeństwo
Generacja Z zmienia myślenie o luksusie. Na rynek wchodzi „pokolenie przekąsek”
Materiał promocyjny
Społeczność ludzi, których łączą pasje. Sekret sukcesu serwisu OLX
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Spięcie między miliarderami: firma Elona Muska pozwana. Poszło o pieniądze