Mercedes-Benz Concept CLA. Zupełnie nowy rozdział w elektromobilności

Nowy model koncepcyjny przedstawiony na targach IAA w Monachium pokazuje, w jaki sposób przyszłość motoryzacji elektrycznej widzą projektanci Mercedesa.

Publikacja: 06.09.2023 14:03

Mercedes-Benz Concept CLA

Mercedes-Benz Concept CLA

Foto: Materiały prasowe

Kiedy pojawiły się pierwsze samochody spalinowe, przypominały dorożki, tyle że bez konia. Ich pomysłodawcy potrzebowali czasu, by zrozumieć, że motoryzacja to nie etap przejściowy, ale całkowicie nowy rozdział. Wyciągnięcie wniosków zajęło sporo lat, ale się powiodło. 

Dzisiaj mamy do czynienia z podobnie fundamentalną zmianą. Elektromobilność to nie tylko zmiana napędu. To całkowicie nowa koncepcja samochodu. Producenci na szczęście zaczynają to rozumieć. 

Mercedes-Benz Concept CLA: nowa koncepcja samochodu elektrycznego

Przykład? Bardzo proszę. Nowy koncept Mercedesa zaprezentowany na targach w Monachium. Mercedes-Benz Concept CLA ma być nie tylko przykładem tego, w którą stronę może zmierzać projektowanie aut elektrycznych przez niemiecki koncern. To także zapowiedź tego, w jaki sposób doświadczenie za kierownicą czy na fotelu pasażera będzie miało w przyszłości kluczowy wpływ na to, jak myślimy o motoryzacji. 

Concept CLA ma być zapowiedzią nowego segmentu „bazowych” modeli marki Mercedes – czterodrzwiowego coupe, modelu shooting brake, a także dwóch SUV-ów. Jak nowa koncepcja ma się odnosić od obecnego rynku motoryzacyjnego? Przedstawiciele Mercedesa mówią, że Concept CLA to zapowiedź jednolitrowego samochodu ery elektromobilności – auta dostępnego, oszczędnego i z dużym zasięgiem, na poziomie 750 kilometrów.

Materiały prasowe

Na czym, poza niskim zużyciem energii i dużym zasięgiem, ma polegać wspomniane „doświadczenie”? Jego źródłem ma być przede wszystkim nowy system operacyjny MB.OS sterujący tym, co dzieje się w kabinie. Centralną jego częścią miałby być ekran MB Superscreen obsługiwany przez silnik wykorzystywany w grach wideo, co ma zapewnić niezrównaną jakość animacji i wizualnych doświadczeń. 

Materiały prasowe

Kluczem do zapewnienia nowego poziomu doświadczenia podczas jazdy ma też być możliwość głębokiej personalizacji sposobu, w jaki samochód komunikuje się z kierowcą i pasażerami. 

Na zewnątrz Concept CLA jawi się jako atleta. Wrażenie potęgują szerokie nadkola i zwiększony rozstaw osi, co zapewnia więcej miejsca w środku. Całość ozdabia już nie jedna gwiazda, ale cały gwiazdozbiór. Trójramienny symbol marki jest nie tylko na przednim pasie, ale też z tyłu, także w postaci pasa świetlnego ozdobionego gwiazdami, który biegnie przez całą szerokość tyłu samochodu.

Materiały prasowe

Mercedes-Benz Concept CLA to projekt koncepcyjny, ale jak podkreślali przedstawiciele marki, w formie bliskiej wersji produkcyjnej. Powinniśmy więc niebawem zobaczyć na ulicach samochody, które będą wyraźnie nawiązywać do tego modelu – nie tylko stylistycznie, ale też w założeniach: duży zasięg, energooszczędność, szybkie ładowanie, produkcja z wykorzystaniem zrównoważonych materiałów, w oparciu o technologie redukujące emisję CO2 o ponad 40 procent.

Samochody
Luksus kłuje w oczy. Prezes Bentleya: nasi klienci stali się wrażliwi społecznie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Samochody
Rolls-Royce w Karkonoszach. Słynne angielskie limuzyny na górskich serpentynach
Samochody
Voyah Free: nadjeżdża luksus w chińskim wydaniu. To elektryczny SUV premium
Samochody
Audi Q8 po modernizacji: nowe szaty flagowego modelu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Samochody
Mercedes-AMG GT Coupé: więcej sportu, więcej komfortu