Oto Mecedes G- klasa zaprojektowany przez Virgila Abloha

Premierę G-klasy, terenowego modelu Mercedesa zaprojektowanego przez Virgila Abloha, zaplanowano na 8 września, ale pojawiły się już pierwsze zdjęcia. Dzięki nim wiadomo, jak będzie wyglądał ten samochód

Publikacja: 25.08.2020 16:12

Fot: Mercedez-Benz/ Facebook

Fot: Mercedez-Benz/ Facebook

Foto: Fot: Mercedez-Benz/ Facebook

„Project Gelandewagen”, ogłoszony kilka tygodni temu wspólny projekt Mercedesa i szefa projektanta męskiej kolekcji Louis Vuitton Virgila Abloha, nabiera realnych kształtów. Pierwsze zdjęcia wnętrza G-klasy w interpretacji Abloha zaprezentował na swoim Instagramie Gorden Wagener, szef zespołu projektantów Mercedesa, współodpowiedzialny za ostateczny kształt projektu Gelandewagen.

Czytaj też: Tak wygląda najnowsze BMW M4. Przód tego auta budzi skrajne emocje

Na zdjęciach udostępnionych przez Gordena Wagenera można zobaczyć m.in. ozdobione żółtymi napisami opony, prędkościomierz, a także inne detale G-klasy zaprojektowanej przez Virgila Abloha. Po zakończeniu prac ten Mercedes trafi na aukcję, a zysk z jej sprzedaży zostanie przekazany na rzecz fundacji wspierającej artystów.

Zwycięzca licytacji weźmie też udział w spotkaniu z Ablohem i Wagenerem, przy okazji będzie mógł poznać szczegóły pracy nad artystycznym wcieleniem Mercedesa G-klasy.

O przygotowywanym przez siebie modelu Mercedesa wspomina też w mediach społecznościowych Virgil Abloh. Na jego koncie instagramowym pojawił się projekt koszulki. Prawdopodobnie będzie ona częścią kolekcji ubrań i akcesoriów towarzyszącej prezentacji „Project Gelandewagen”, którą zaplanowano na 8 września.

Mercedes G-klasa: historia modelu

Mercedes G-klasa to jeden z najbardziej znanych modeli Mercedesa i zarazem jedna z najsłynniejszych „terenówek” w historii współczesnej motoryzacji. Pojazd pojawił się w latach 70. jako wszechstronny samochód terenowy dla wojska.

W 1979 roku powstała wersja cywilna, która bardzo szybko zyskała opinię auta niezwykle sprawnego w terenie i w związku z tym chętnie wybieranego przez podróżników i obieżyświatów.

To wystarczyło, by zbudować legendę G-klasy. Samochód zarazem zachowywał surowość pojazdu wojskowego, co, podobnie jak w przypadku Land Rovera Defendera, dodatkowo wzmacniało jego legendę auta idealnego na bezdroża.

Wersja W463, produkowana nieprzerwanie od 1990 do 2018 roku, ugruntowała „kultowy” status G-klasy. Był to jednocześnie okres, gdy „Gelenda”, jak w Polsce określa się ten model, przestała być spartańsko wyposażonym autem do jazdy w terenie, a stała się luksusową limuzyną.

Pojawiły się też niezwykle mocne wersje przygotowane przez firmę AMG, choćby G 55 AMG czy G 65 AMG, a także wersje specjalne, jak G500 4×4 2 czy G63 AMG 6×6. G-klasa, niegdyś auto na błoto i pustynię, w ten sposób stała się ikoną motoryzacji w wielkomiejskim wydaniu.

Nowy Mercedes G-klasa: luksusowy samochód terenowy

W 2018 roku zaprezentowana została nowa generacja Mercedesa G-klasy, oznaczona jako W463 drugiej generacji. W porównaniu do poprzedniej wersji auto zostało wydłużone i poszerzone, zmieniono też front. Przeprojektowano również układ kierowniczy, a w konstrukcji samochodu pojawiły się nowe materiały, co wzmocniło sztywność najnowszej wersji G-klasy. Dodano także wiele niezbędnych systemów bezpieczeństwa.

"Mercedes G klasa "

Mercedes G-klasa podczas testów G-Class Experience Center w Austrii. Fot: materiały prasowe

Foto: sukces.rp.pl

Mimo podobieństw najnowszej edycji G-klasy do poprzedniej to zupełnie nowy samochód – producent chwali się, że do najnowszej wersji Mercedesa G-klasy z poprzedniej przeniesiono jedynie trzy podzespoły, reszta została zaprojektowana od nowa.

Samochody
Rolls-Royce Ghost Series II: luksus lubi zmiany
Samochody
Dzieło sztuki w ruchu. Nowy BMW Art Car debiutuje w wyścigu Le Mans
Samochody
Elektryczne Mini Cooper. Jak jeździ legenda motoryzacji w nowej odsłonie?
Samochody
Luksus kłuje w oczy. Prezes Bentleya: nasi klienci stali się wrażliwi społecznie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Samochody
Rolls-Royce w Karkonoszach. Słynne angielskie limuzyny na górskich serpentynach