Szukaj

Najciekawsze instagramowe konta dla miłośników pracy w ogrodzie

Kwarantanna zmieniła to, jak żyjemy. Zamknięci w domach, szukamy uspokojenia w codziennych rytuałach, stąd eksplozja popularności pieczenia chleba. Podobnie jest z ogrodnictwem, które przeżywa rozkwit, dosłownie i w przenośni.

To prawdziwie globalny fenomen. Dla przykładu, w Australii i Nowej Zelandii internetowe sklepy sprzedające nasiona i sadzonki musiały zrezygnować z przyjmowania kolejnych zamówień, bo zainteresowanie okazało się ponad 10 razy większe niż w ubiegłych latach.

Co więcej (jak informuje Reuters), ze względu na przerwanie dostaw, w wielu krajach rośnie zainteresowanie tematyką miejskich ogrodów i upraw. Ich włączanie w tkankę miejską na szeroką skalę planuje m.in. uzależniony od importu Singapur.

Ogrodnictwo to nie tylko sposób na pozyskiwanie zdrowej żywności – to również hobby, które może przynosić odprężenie i relaks, tak potrzebne ludziom teraz.

Oto kilka instagramowych kont, które mogą służyć jako źródło inspiracji dla początkujących ogrodników. Poprawiają nastrój od samego przeglądania, ale mogą stanowić też cenne źródło wiedzy, dla osób, które chcą się zająć ogrodem albo właściwie zadbać o rośliny na balkonie.

Zieloni influencerzy czasów pandemii

Inspiracje, ale i przeżycia rodem z galerii sztuki, znajdziemy u Mikey’a Putnama (Putnam Flowers), florysty-celebryty, odpowiedzialnego za wystrój na ślubach amerykańskich gwiazd. Inną popularnymi użytkownikami Instagrama, którzy pozwalają poznać najciekawsze zielone trendy ze świata są Georgina Reid, założycielka magazynu The Planthunter, oraz Darryl Cheng, stojący za obserwowanym przez prawie pół miliona użytkowników House Plant Journal.

J U N G L E czy Min_Lor to profile, które przypadną do gustu fanom minimalizmu – zwłaszcza tym, którzy fascynację ogrodnictwem łączą z zamiłowaniem do wystroju wnętrz. Z kolei dzięki Haarkon Adventures innego wymiaru może nabrać tęsknota za podróżami. Brytyjscy podróżnicy pokazują inną, zieloną stronę państw, które odwiedzają – na zdjęciach można podziwiać dżungle, lasy, drzewa i ogrody.

Praktycy w ogrodzie i w kuchni

Kto zamiast inspiracji szuka praktycznej wiedzy, powinien zerknąć na Roślinne Porady Sebastiana Kulisa. Warto jednak oglądać też bardziej blogowo-lifestyle’owe profile, jak Lost and Farmed czy Sow the Land. Prowadzą je osoby, które porzuciły życie w mieście, by żyć bliżej natury. Dzięki nim można się przekonać, że porażki wpisane są w codzienność nie tylko początkujących ogrodników.

View this post on Instagram

Green corner ?

A post shared by @ _j_u_n_g_l_e_ on

Marie Viljoen z 66squarefeet to nie tylko ogrodniczka – to również ceniona autorka oraz kucharka, która dzieli się swoimi przepisami.

View this post on Instagram

I feel like I haven't eaten enough tomatoes. We only eat them in season, from about mid July, when local ones are ripe. Pleasure enhanced by deprivation. And then @melinahammer posted one of her lickable plates and in a panic I shot out of the door to the tinytinytiny local farmer's market that occupies a nearby traffic circle every Wednesday. What a privilege to have such access to real food. There were all the beautiful and ugly tomatoes, heirloom and hybrid. I macerated them and some figs (absolutely not local) briefly in a batch of honeysuckle vinegar from 2018, seasoned with salt and pepper, threw some basil and nasturtium leaves from #thewindsorterrace at them and finished with olive oil. Oh, and the buffalo mozzarella. From the land of water buffaloes ?? Soon, I will leave late summer New York for spring in Cape Town, to visit my mom – it always seems miraculous to be able to do that. Switch hemispheres and worlds and seasons in a day. But I still have two days to eat tomatoes… (My fig + tomato combo goes back aways – see my bio link for my first book – it's on page 148) #grownyc . . . . #summersupper #summerfruit #tomatoes #heirloom #heirloomtomatoes #brandywine #uglytomatoes #loveyourfarmer #localfood #slowfood #importedfood #figs #mozzarella #buffalomozzarella #caprese #insalatadicaprese #nasturtium #basil #growyourown #salad #salads #greenmarket #farmersmarket #seasonalproduce #slowfoodnyc #nytfood #EBdailypic

A post shared by Marie Viljoen (@66squarefeet) on

Klasycznego piękna nie uświadczymy na The Worm Monger, ale dla ogrodników to prawdziwa kopalnia wiedzy.  Autorka pokazuje na przykład, w jaki sposób przygotować kompost do ogrodu i podpowiada, jak pracą w ogrodzie zainteresować dzieci. W końcu ogrodnictwo jest dla wszystkich, nie ma tu żadnych ograniczeń wiekowych.

Zamknij
Zamknij