Home staging: co trzeba o nim wiedzieć?

Home staging to pojęcie, które zrobiło w ostatnim czasie ogromną karierę. Co oznacza to pojęcie, kim jest home stager i w jaki sposób może zwiększyć wartość sprzedawanej przez nas nieruchomości?

Publikacja: 07.11.2021 22:26

Home staging

Home staging

Foto: Christian Mackie

Sprzedaż czy wynajem mieszkania to zawsze stresujący proces. Chcemy zarobić jak najwięcej, ale to, czy na nasze mieszkanie albo dom znajdą się chętni, zależy od wielu czynników. Jednym z kluczowych jest to, jakie wrażenie nieruchomość zrobi na nabywcach czy najemcach. Może w tym pomóc home staging. Czym jest home staging i w jaki sposób może sprawić, że nieruchomość uda się korzystnie sprzedać lub wynająć? 

Czym jest home staging?

Pojęcie home stagingu przywędrowało do Polski z USA, gdzie to zjawisko jest popularne od lat. Home staging to usługa polegająca na przygotowania domu czy mieszkania do sprzedaży lub wynajmu. W dosłownym tłumaczeniu home staging oznacza „inscenizację”. Idea home stagingu opiera się na przekonaniu, że w przypadku nieruchomości pierwsze wrażenie jest kluczowe, a jeśli potencjalny nabywca nie poczuje się w oglądanym przez siebie mieszkaniu jak w domu, nie będzie nim zainteresowany.

Aby zwiększyć szansę na znalezienie potencjalnych nabywców czy najemców warto pomysleć o home stagingu. Czasem oznacza on gruntowne przemeblowanie mieszkania czy domu, a czasem jedynie dodanie kilku drobnych elementów, które zupełnie odmienią odbiór wnętrz.

Jakie są zasady home stagingu?

Choć pojęcie home stagingu jest stosunkowo nowe w Polsce, w naszym kraju działa już sporo firm, które profesjonalnei zajmują się home stagingiem. Można jednak postarać się o przeprowadzenie właściwego home stagingu we własnym zakresie. Efekt również powinien być udany. O czym warto pamiętać przy home stagingu?

* Mniej znaczy więcej. Minimalizm zawsze robi dobre pierwsze wrażenie na potencjalnych nabywcach czy najemcach. Nadmiar przedmiotów daje wrażenie zagracenia przestrzeni. Zbyt dużo przedmiotów może też sprawić, że przestronne wnętrze wyda się ciasne.

* Zadbaj o czystość i porządek. To w sumie oczywiste, ale wiele osób o tym nie pamięta. Porządek i czystość w mieszkaniu czy domu to jedna z tych prostych rzeczy, które mają ogromny wpływ na pierwsze odczucia potencjalnych najemców czy kupujących.

* Uważaj na kolory. Nadmiar barw w mieszkaniu dawać wrażenie przesytu i chaosu, a to coś, czego ludzie podświadomie starają się unikać. 

* Usuń przedmioty osobiste. Ludzie, którzy zamierzają kupić lub wynająć mieszkanie czy dom, chcą się w nim poczuć jak u siebie. Jeśli zobaczą prywatne zdjęcia na ścianach, mogą mieć poczucie, że to nie jest przestrzeń dla nich.

* Zadbaj o ładny zapach. Mieszkania czy domy kupujemy i wynajmujemy nie tylko wzrokiem, ale też zmysłem węchu. Czyste, zadbane, przestronne i przytulne mieszkanie, powinno też ładnie pachnieć. Zdaniem niektórych, świetnie działa zapach świeżo parzonej kawy. Zdaniem innych – zapach pieczonego ciasta. Dobre będą też nienachalne świece zapachowe.

Ile kosztuje home staging?

Cena usług home stagera zależy od wielu czynników. W dużych miastach, takich jak Warszawa, Gdańsk czy Kraków, stawki będą najwyższe, ale tam też pracują najbardziej doświadczeni specjaliści. Stawka zależy między innymi od ilości pracy, ale też od powierzchni nieruchomości, zazwyczaj jednak zaczyna się od ok. 1000 złotych.

Home stager najczęściej każdy swój projekt dzieli na trzy etapy: pierwszy to analiza wnętrza, znalezienie ich mocnych i słabych stron. Drugi to przygotowanie propozycji zmian. Trzeci etap to profesjonalna sesja zdjęciowa podkreślająca wprowadzone zmiany w wyniku b i prezentująca odmienioną nieruchomość od najlepszej strony.

Apartamenty & domy
Jeff Bezos ruszył na zakupy. Kolejna posiadłość w „bunkrze miliarderów”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Apartamenty & domy
Dom Freddie'ego Mercury'ego w Londynie na sprzedaż. Tu mieszkał do śmierci
Apartamenty & domy
Hejterzy twierdzili, że kupił ją Zełenski. Luksusowa willa w USA na sprzedaż
Apartamenty & domy
Najdroższa willa w USA trafiła na sprzedaż. Ćwierć miliarda dolarów za dom
Apartamenty & domy
100 tysięcy dolarów za noc: oto najdroższy pokój hotelowy na świecie