Iza Kuna: Romans może trwać i 30 lat

- Napisałam o wielkiej miłości Aleksa i Klary. Ich związek trwa sześć lat. Aleks jest oczywiście żonaty i ma dzieci, ale podobnych historii jest mnóstwo. Sama znam takich kilka – mówi Iza Kuna o bohaterach serialu „Klara", który powstał na podstawie jej książek.

Publikacja: 03.05.2024 11:13

Iza Kuna: Matka nie musi być fajna, matka musi być dobra. Związek z matką jest najważniejszy dla dzi

Iza Kuna: Matka nie musi być fajna, matka musi być dobra. Związek z matką jest najważniejszy dla dziecka i definiuje, czasem determinuje, jego późniejsze związki i życie w ogóle.

Foto: FOTON/PAP

Książkowy cykl o Klarze ma już dwa tomy, doczekał się serialowej ekranizacji. Jak się zaczęło u pani pisanie?

Iza Kuna: Zawsze lubiłam pisać, w szkole wypracowania były moją specjalnością. Gdy ktoś miał problem z wypracowaniem, zawsze chętnie mu je pisałam. Pisałam też wiersze, na szczęście zaprzestałam tego procederu. Lubiłam czytać. Kiedy czytanie połączy się z pisaniem, można próbować zacząć coś robić na własny rachunek. Mając 19-20 lat, pisałam pierwsze scenariusze. Potem byłam współautorką scenariuszy w szkole filmowej w Łodzi. Napisałam też scenariusz filmu „Ja ciebie też” i pojechałam do Stanów Zjednoczonych, żeby się douczyć, jak zrobić film. Mój producent niestety zachorował i odpuściłam sprawę. Ale byłam bardzo, bardzo blisko. Potem minęło dużo czasu, aż w końcu zaczęłam pisać „Klarę”. Zaproponowano mi pisanie bloga dla Wirtualnej Polski. Magdzie Szałaj będę wdzięczna do końca życia. Ponieważ pisanie o sobie w pierwszej osobie i relacjonowanie swojego życia „tu i teraz” średnio mnie interesowało, postanowiłam schować się za swoimi bohaterami. Pod szyldem bloga zaczęłam pisać krótkie opowiadania. Tak powstała Klara i jej świat. A po roku dostałam propozycję z wydawnictwa, żeby opublikować opowiadania w formie książki. Spotkał się ze mną ówczesny szef Świata Książki, nieżyjący już Paweł Szwed. Bardzo mnie namawiał na wydanie książki, a ja byłam bardzo oporna. Trochę się przestraszyłam, że książka to jednak poważna sprawa, do której będę musiała się przyłożyć. Byłam zaszczycona, ale onieśmielona. Dałam sobie jeszcze rok, a potem Monika Mileke wraz z Pawłem Szwedem zaczęli na mnie naciskać w sprawie premiery. Wtedy byłam już mniej asertywna i zgodziłam się. Oczywiście nie przeniosłam opowiadań z bloga wprost do książki. Bardzo starannie je przeglądałam, poprawiałam. Tak powstała „Klara”, a sukces książki mnie zaskoczył.

Pozostało 91% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Wywiad
Polka na obczyźnie Beata Roussel. Po 40 i diagnozie autyzmu została kulturystką
Wywiad
Dyrektor generalna UNICEF Polska o work-life balance: Ja żyję pracą
Wywiad
Paula Wolecka z teamu Igi Świątek o tym, co najważniejsze w budowaniu marki osobistej
Wywiad
Dr n. med. Justyna Dąbrowska-Bień: Mężczyźni nie chcą przekazywać swojej wiedzy kobietom chirurgom
Wywiad
Maria Deskur: Społeczeństwo, które czyta, jest bardziej stabilne emocjonalnie i psychicznie