W ostatnich miesiącach Nate Mook niemal przebywał w Ukrainie niemal bez przerwy. Był w najbardziej niebezpiecznych miejscach – w Kramatorsku, gdy na miasto spadły rosyjskie rakiety. Był w Charkowie, Kijowie, a także na przejściu granicznym między Ukrainą a Polską, przez które przewinęło się miliony osób.

Mimo, że World Central Kitchen to dzieło Jose Andresa, hiszpańsko–amerykańskiego szefa kuchni, to właśnie Mook, zajmujący stanowisko CEO i kierujący organizacją, w ostatnich miesiącach stał się równoprawną „twarzą” WCK. Dlatego informacja o tym, że odchodzi była dla wszystkich zaskoczeniem.

Nate Mook odchodzi z World Central Kitchen

Na oficjalnej stronie World Central Kitchen pojawiła się krótka informacja o odejściu Nate’a Mooka ze stanowiska prezesa WCK. Oprócz podziękowań za ciężką pracę i zaangażowanie Mooka w działalność WCK, w oświadczeniu czytamy, że zarząd organizacji poszukuje nowego prezesa.

Nate Mook dowodził World Central Kitchen przez prawie pięć lat, jednak nie zarządzał organizacją zza biurka. Wraz z założycielem WCK, José Andrésem i pracownikami organizacji – nierzadko z narażaniem życia – osobiście pojawiał się tam, gdzie z powodu kryzysu humanitarnego potrzebne było dostarczenie ludziom jedzenia.

Czytaj więcej

José Andrés: człowiek, któremu Bezos dał blisko pół miliarda

Od samego początku putinowskiej agresji na Ukraine WCK aktywnie angażowało się w pomoc dla mieszkańców tego kraju. To oczywiście nie jedyny obszar działania –World Central Kitchen było i jest obecne w wielu miejscach na świecie, choć zarówno Andresa, jak i Mooka najczęściej można było spotkać właśnie w Ukrainie.

Jakie są powody tej decyzji? Dziennik „The Washington Post”, którego dziennikarz rozmawiał z Mookiem, informuje, że rozstanie odbyło się w dobrej atmosferze, a w przyszłości Mook zamiesza współpracować z Jose Andresem i World Central Kitchen.

Mook w rozmowie z „Washingont Post” przyznał jednak, że sytuacja w Ukrainie jest na tyle niebezpieczna, iż należałoby na nowo opracować system funkcjonowania organizacji. „Myślę, że WCK jest teraz w zupełnie innym miejscu, jeżeli chodzi o jej potrzeby i kierunek rozwoju” – powiedział Mook, dodając, że to właśnie teraz nadszedł odpowiedni czas na odejście ze stanowiska.

Menedżer i aktywista. Kim jest Nate Mook?

World Central Kitchen to działająca od 2010 organizacja charytatywna, zajmująca się dostarczaniem posiłków ludziom na obszarach dotkniętych różnego rodzaju kryzysami. Założył ją znany hiszpański szef kuchni, José Andrés.

Nate Mook został prezesem World Central Kitchen we wrześniu 2018 roku, po udanej akcji pomocowej w Puerto Rico dla ofiar huraganu „Maria” w Puerto Rico. Organizacja szybko zyskała sławę, co przysporzyło jej hojnych darczyńców, wśród których był między innymi twórca Amazona, Jeff Bezos. W ciągu 12 lat z kwoty poniżej miliona dolarów roczne dochody WCK wzrosły do 400 milionów.

Czytaj więcej

Nate Mook: kim jest człowiek, który codziennie karmi tysiące ludzi na Ukrainie?

„Spotkałem Nate’a ponad 12 lat temu… 12 lat temu powstało WCK. Prawie pięć lat temu [Nate] pojechał ze mną do Puerto Rico! Odmienił nasze życie… i życie wielu ludzi! Będzie nam Ciebie brakowało w @WCKitchen, ale nie mogę się doczekać, kiedy zobaczę, co nowego będziesz teraz robił. Gracias amigo!” – napisał na swoim Twitterze José Andres, odnosząc się do pierwszej wspólnej akcji.