„Praca marzeń”: NASA wymarzonym rządowym pracodawcą w USA. Dziesiąty rok z rzędu

Agencja NASA wybrana została najlepszym pracodawcą w amerykańskim sektorze publicznym. To jednak nie zasługa publikacji niesamowitych zdjęć kosmosu wykonanych przez teleskop Jamesa Webba. NASA wygrywa w tym rankingu niezmiennie od 10 lat.

Publikacja: 15.07.2022 05:09

Kennedy Space Center na Florydzie to amerykański kosmodrom położony na Florydzie. Stąd startują zało

Kennedy Space Center na Florydzie to amerykański kosmodrom położony na Florydzie. Stąd startują załogowe statki kosmiczne.

Foto: Gzzz, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Dopiero co NASA pochwaliła się spektakularnymi zdjęciami z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, a już ma kolejny powód do radości. Organizacja Partnership for Public Service przyznała NASA pierwsze miejsce w rankingu najlepszych miejsc pracy w amerykańskim sektorze publicznym.

NASA – najlepszy pracodawca w amerykańskiej budżetówce

W opinii wielu młodych ludzi marzących o karierze naukowej bycie pracownikiem NASA to praca marzeń. I rzeczywiście, tam wszystko się zgadza: wynagrodzenie, atmosfera i warunki pracy, a także warunki rozwoju. Doskonałą opinię najsłynniejszej agencji kosmicznej na świecie potwierdził najnowszy ranking amerykańskiej organizacji Partnership for Public Service.

Partnership for Public Service to organizacja non profit, która zajmuje się pracą na rzecz sprawniejszego działania amerykańskiego sektora publicznego. Od 2003 roku organizacja tworzy coroczny ranking pracodawców w amerykańskiej budżetówce. Tegoroczną listę „Best Places to Work” opracowano we współpracy z firmą Boston Consulting Group.

Ranking powstaje w oparciu o ankietę „Federal Employee Viewpoint Survey”. Każdego roku przeprowadza się ją wśród ponad 600 tysięcy osób pracujących w 482 amerykańskich instytucjach federalnych. Respondentów pytano między innymi o to, czy poleciliby pracę w ich instytucji, o poczucie sprawczości w pracy, możliwości rozwoju i awansu zawodowego, a także jak oceniają swoje relacje z szefem i współpracownikami.

Czytaj więcej

„Tanie i dobre”: ponad 80 procent Rosjan tęskni za markami z czasów ZSRR

Na podstawie ocen pracowników instytucje otrzymały punkty od 1 do 100. NASA uzyskała 85,1 punktu, co uplasowało ją na pozycji lidera w rankingu. Sytuacja jest bezprecedensowa, bo agencji udaje się utrzymać pierwsze miejsce już dziesiąty rok z rzędu.

„Pomimo globalnej pandemii, rok 2021 uczyniliśmy ikonicznymi momentem w historii eksploracji kosmosu i odkryć na tym polu – od udanego uruchomienia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba po wysłanie astronautów z amerykańskiej ziemi na Stację Kosmiczną” – z dumą komentuje osiągnięcie administrator NASA.

Centrum kontroli lotów w czasach „księżycowych” misji Apollo. To właśnie widok tej sali ukształtował

Centrum kontroli lotów w czasach „księżycowych” misji Apollo. To właśnie widok tej sali ukształtował wizerunek NASA w oczach kilku pokoleń Amerykanów.

NASA/Wikimedia Commons

Jak widać, mnóstwo skomplikowanej pracy może iść w parze z dobrą atmosferą i wysoką motywacją – i oczywiście z satysfakcjonującym wynagrodzeniem. Wydaje się, że NASA działa jak dobrze naoliwiona maszyna.

Najlepsze miejsca do pracy amerykańskim sektorze publicznym

W rankingu najlepszych miejsc pracy w USA znalazło się 17 instytucji, wśród nich 15 departamentów, czyli odpowiedników naszych ministerstw. Pierwsza pozycja NASA raczej nikogo nie zaskakuje – agencja od lat ma nie tylko znakomity PR, ale również świetne warunki pracy.

Sporą niespodzianką może być bardzo wysokie, bo drugie miejsce amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej. Okazuje się więc, że nawet w tak trudnej sytuacji, jaką zafundowała jego pracownikom pandemia, opinie na temat pracy w tej instytucji nadal są bardzo pozytywne.

Niemal równie dobrze pracuje się w Departamencie Handlu. Dalsze pozycje w rankingu zajęły amerykański wywiad i Departament ds. Weteranów. Wszystkie z powyższych instytucji otrzymały notę powyżej 70 punktów na 100 możliwych, co oznacza, że są to miejsca pracy o ponadprzeciętnych warunkach.

Tylko trzy instytucje, które znalazły się w ogonie rankingu, otrzymały mniej niż 60 punktów. Najgorzej w sektorze publicznym pracuje się Urzędzie ds. Ubezpieczeń Społecznych, Departamencie Sprawiedliwości i Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Najlepsi pracodawcy w sektorze publicznym w USA:

1. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA)

2. Departament Zdrowia i Opieki Społecznej

3. Departament Handlu

4. Wspólnota Wywiadów

5. Departament ds. Weteranów

6. Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych

7. Departament Transportu

8. Departament Obrony

9. Departament Spraw Wewnętrznych

10. Departament Sił Powietrznych

11. Departament Armii

12. Departament Marynarki Wojennej

13. Departament Stanu

14. Departament Rolnictwa

15. Urząd ds. Ubezpieczeń Społecznych

16. Departament Sprawiedliwości

17. Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Dopiero co NASA pochwaliła się spektakularnymi zdjęciami z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, a już ma kolejny powód do radości. Organizacja Partnership for Public Service przyznała NASA pierwsze miejsce w rankingu najlepszych miejsc pracy w amerykańskim sektorze publicznym.

NASA – najlepszy pracodawca w amerykańskiej budżetówce

Pozostało 92% artykułu
Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem