Szukaj

Zmiany w Amazon: co Jeff Bezos chce robić na „emeryturze”?

Działalność charytatywna, inwestycje w nieruchomości, a także zmiany w jednym z największych amerykańskich dzienników – tym  chce zająć się Jeff Bezos, twórca potęgi Amazon, jeden z najbogatszych ludzi na świecie.

Jeff Bezos w liście do pracowników zapowiedział zmianę na stanowisku dyrektora generalnego Amazona. W 2021 roku na tym stanowisku zastąpić ma go Andy Jassy, dotychczas kierujący Amazon Web Services, dynamicznie rosnącym segmentem usług cyfrowych w „chmurze”.  Jak policzył amerykański serwis „Fortune”, walczący z Elonem Muskiem o tytuł najbogatszego człowieka świata Jeff Bezos w czasie swoich rządów w firmie doprowadził do wzrostu cen akcji Amazon o 225000%, a ten etap swojej zawodowej aktywności kończy majątkiem wysokości 195 miliardów dolarów.

Jeff Bezos przestaje kierować Amazon: co będzie robił dalej?

Bezos po rezygnacji ze stanowiska raczej nie będzie narzekał na nudę. Budując w latach 90. firmę Amazon w garażu wynajętego domu na przedmieściach Seattle nawet w najśmielszych snach nie mógł przypuszczać, że stworzy tak potężne imperium cyfrowe. Choć w komunikacje do pracowników zapowiedział, że nie rozstaje się z firmą, a jedynie skupi się na obowiązkach przewodniczącego rady nadzorczej, to podkreślił, że teraz więcej czasu chce poświęcać swoim pasjom.

Czytaj też: Miliarder czy bankrut? Sprawdziliśmy, z czego będzie żył Donald Trump po opuszczeniu Białego Domu

Pierwszą z nich jest działalność charytatywna. Jeff Bezos będzie rozwijał stworzoną w 2018 roku fundację The Day One Fund, finansującą organizacje non-profit wspierające bezdomne rodziny oraz tworzącą przedszkola dla społeczności o niskich dochodach. Drugą organizacją powołaną do życia przez twórcę firmy Amazon w ubiegłym roku jest Bezos Earth Fund, fundacja stawiająca sobie za cel walkę ze skutkami zmian klimatycznych.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Jeff Bezos (@jeffbezos)

Druga pasja miliardera to nieruchomości. Podczas gdy Elon Musk zdecydował się na wyprzedanie wszystkich swoich domów, Bezos podąża w dokładnie przeciwnym kierunku: dziś jest 25. na liście posiadaczy największej ilości gruntów w Stanach Zjednoczonych i posiada portfolio nieruchomości wycenianych na 400 milionów dolarów.

Wielu zakupów Bezos dokonał już po rozwodzie z MacKenzie Scott w 2019 roku, który „kosztował” go 34 miliardy dolarów. Ta suma pozwoliła byłej małżonce Bozosa trafić na trzecie miejsce najbogatszych kobiet na świecie. Bezos tymczasem nie ustaje w inwestycjach – dwa miesiące po rozwodzie katalog posiadanych przez niego nieruchomości powiększył się o trzypiętrowy apartament w Nowym Jorku za 80 milionów dolarów.

Na tym lista należących do niego nowojorskich nieruchomości się nie kończy – Bezos jest również właścicielem trzech apartamentów w budynku utrzymanym w stylu art deco z widokiem na Central Park oraz czteropiętrowego, liczącego 15 pomieszczeń apartamentu na prestiżowej Piątej Alei. Poza tym miliarder ma na swoim koncie największą transakcję w historii kalifornijskiego rynku nieruchomości – w ubiegłym roku kupił od Davida Geffena rezydencję za 165 milionów dolarów.

Oprócz działalności dobroczynnej i inwestycji w nieruchomości twórca Amazona chce też poświęcić się rozwijaniu dwóch innych firm, których jest właścicielem – Blue Origin i The Washington Post. Pierwsza zajmuje się projektowaniem pojazdów do wypraw w kosmos. Z kolei w Washington Post, gazecie, której właścicielem jest od 2013 roku, Bezos zamierza przeprowadzić zmiany mające umocnić pozycję marki w świecie mediów cyfrowych i poprawić jej wyniki finansowe.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Jeff Bezos (@jeffbezos)

Zamknij
Zamknij