W Polsce to zjawisko jeszcze raczkuje – obecnie nocnych burmistrzów mają jedynie Kraków i Sosnowiec. Być może jednak kolejne polskie miasta pójdą w ślad Amsterdamu, Paryża, Londynu i Nowego Jorku – i z czasem będą powoływać własnych nocnych burmistrzów. Czym zajmuje się osoba zajmująca to stanowisko?
Kim jest nocny burmistrz?
Nocny burmistrz może niektórym kojarzyć się powieścią fantasy Kate Griffin pod takim właśnie tytułem. Tymczasem nocny burmistrz to jak najprawdziwsze. W odróżnieniu bowiem od głównego bohatera książki Griffin, który jest czarnoksiężnikiem, realny nocny burmistrz zajmuje się znacznie bardziej prozaicznymi sprawami niż walka z wrogimi siłami nadprzyrodzonymi.
W największym skrócie, urzędnik zajmujący stanowisko nocnego burmistrza reguluje zasady funkcjonowania miasta w godzinach nocnych – tak, aby było ono przyjazne i bezpieczne zarówno dla mieszkańców, jak i osób przyjezdnych. Do obowiązków nocnego burmistrza należy wprowadzanie środków zapobiegających popełnianiu przestępstw i wykroczeń, ale również rozwiązań dla osób pracujących w nocy.
Od paru dni Polska ma już drugiego nocnego burmistrza, który będzie sprawował pieczę nad nocnym Krakowem. Został nim Jacek Jordan, który od szeregu lat działa na rzecz bardziej zrównoważonej turystyki w tym mieście. Urzędnik będzie pracował głównie poza standardowymi godzinami, ale również za dnia – aby spotykać się ze współpracownikami i mieszkańcami Krakowa.
Powołanie nocnego burmistrza to kolejny krok władz Krakowa w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa w tym mieście. Jako bowiem jedno z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Europie, Kraków praktycznie nigdy nie zasypia.