Co to jest netykieta? Zbiór zasad obowiązujących w internecie

Czym jest netykieta? To słowo oznacza zbiór zasad obowiązujących w internecie. Jakie są najważniejsze zasady netykiety i jak zachowywać się w internecie, by przestrzegać zasad netykiety?

Publikacja: 14.10.2021 23:26

Netykieta to zbiór zasad postępowania obowiązujących wszystkich użytkowników internetu.

Netykieta to zbiór zasad postępowania obowiązujących wszystkich użytkowników internetu.

Foto: Linkedin Sales Solutions

* Netykieta to zbiór zasad dotyczących postępowania i zachowania w sieci

* Warto znać zasady netykiety, by w sposób przyjazny komunikować się z innymi użytkownikami internetu

* Netykietę powinien stosować każdy użytkownik internetu

Netykieta to zbiór zasad określających to, jak należy postępować i zachowywać się w sieci komunikując się z innymi użytkownikami internetu. Każda społeczność tworzy dobre zasady funkcjonowania, które dotycząca wszystkich uczestników. Na co dzień znamy je jako savoir-vivre. Toz zbiór dobrych manier, zwyczajów i zasad obowiązujących w danej grupie czy środowisku. Zasady savoir-vivre dotyczą wszystkich i każdy z nich korzysta.

Co to jest netykieta? 

Netykieta to zasady dotyczące zachowania w sieci, a więc internetowy savoir-vivre. Zasady netykiety nie zostały nigdzie spisane, nie stanowią prawa. To raczej zbiór zasad stworzonych przez użytkowników internetu, których chcą oni przestrzegać we wzajemnych kontaktach w sieci. Netykieta przypomina zbiór codziennych zasad savoir-vivre. Istnienie netykiety jest koniecznością. Internet to globalna śieć łącząca internautów z całego świata. Ta społeczność musi posiadać ustalone reguły postępowania, internetowy savoir-vivre, który określa, co jest dozwolone i którego powinni przestrzegać wszyscy.

Netykieta, podobnie jak wiele zjawisk w sieci, stworzyli internauci. Powstawanie zasad netykiety zajęło wiele lat. Dzisiaj możemy powiedzieć, że netykieta zbiór zasad internetowego savoir-vivre, które stosują internauci w kontaktach w internecie. Jakie są najważniejsze zasady netykiety? 

Jakie są zasady netykiety? 

Netykieta ma wiele zasad, ale jest wśród nich kilka podstawowych, które stanowią element internetowego savoir-vivre. Jakie wyróżniamy najważniejsze zasady netykiety? 

Jeśli piszesz coś w sieci, staraj się pisać poprawnie, zachowując zasady ortografii, interpunkcji i zasad pisowni w języku polskim. Często spotyka się przypadki użytkowników internetu, którzy pisząc zapominają o podstawowych zasadach dotyczących języka. To wpływa na jakość rozmowy w sieci, a także świadczy o braku szacunku do innych internautów. 

W sieci staraj się nie używać wielkich liter. Netykieta wymaga, by unikać pisania całych słów czy zdań dużymi literami, internauci odbierają to jako krzyk, który uznawany jest za złamanie zasad netykiety. Nawet jeśli zależy ci, by powiedzieć innym internautom coś ważnego, staraj się nie pisać przy użyciu wyłącznie dużych liter.

Przemyśl to, co wrzucasz do internetu. Dotyczy to nie tylko publikacji filmików czy zdjęć, ale też własnych opinii czy komentarzy. Zanim coś napiszesz w sieci, zastanów się, jak odbiorą to inni użytkownicy internetu.

Unikaj stosowania emotikonów. Obok zdań pisanych dużą literą, nadużywanie emotikonów w rozmowie w internecie uważane jest za złamanie jednej z ważniejszych zasad netykiety. Emotikon jako komentarz i dodatek do wypowiedzi? To jest dopuszczalne w internecie, natomiast używanie zbyt dużej liczby emotikonów i wykorzystywanie ich zamiast słów w dyskusji odbierane jest jako irytujące i dlatego stanowi złamanie zasad netykiety w sieci.

Jak przestrzegać zasad Netykiety pisząc maile?

Zasady poprawnego zachowania dotyczą nie tylko internetu. Netykieta obowiązuje również przy pisaniu e-maili. Jakie są najważniejsze zasady? Przede wszystkim pisząc email, pamiętaj o tym, by nadać mu właściwy tytuł, pasujący do konwersacji w wiadomościach mailowych. W korespondencji mailowej staraj się zabierać czas wtedy, gdy masz coś do powiedzenia.

Wysyłanie maili, które zawierają tylko słowa takie jak „Dziękuję” czy „Okej” uważane jest za złamanie zasad netykiety. Jeśli wysyłasz wiadomość do większej liczby osób, ale nie wszyscy są adesatami, ich adresy umieść w polu Bcc, czyli w ukrytej kopii, tak, aby pozostały one niewidoczne dla pozostałych uczestników dyskusji e-mailowej. 

Hejt w sieci a netykieta

Netykieta zakłada, że wsyscy użytkownicy internetu traktują się z szacunkiem, jak członków jednej społeczności. NIestety coraz częściej internet, a szczególnie media społecznosciowe, stają się miejscem, w którym szerzy się hejt. Użytkownicy internetu wrzucają przy tym obraźliwe komentarze mając przekonanie, że są anonimowi w sieci. Nic bardziej błędnego. Tymczasem w internecie nic nie ginie, a tożsamość każdego z internautów łatwo można odkryć. Dlatego, stosując zasady netykiety, zachowuj się z szacunkiem do pozostałych internautów. 

Zasady netykiety są proste i łatwe do zapamiętania. Niestety na co dzień wielu internautów nie stosuje zasad netykiety, uważają oni bowiem, że mają przyzwolenie na zachowania nieleganckie i niekulturalne wobec innych użytkowników internetu. Staraj się jednak postępować inaczej – odnoś się do ludzi z szacunkiem, tak jak sam chciałbyś być traktowany podczas rozmowy z innymi internautami w sieci. 

* Netykieta to zbiór zasad dotyczących postępowania i zachowania w sieci

* Warto znać zasady netykiety, by w sposób przyjazny komunikować się z innymi użytkownikami internetu

Pozostało 96% artykułu
Internet
Porażka wizerunkowa Elona Muska. Najgłośniejsza marka mody rezygnuje z Twittera
Internet
Kilimandżaro podłączone do internetu. Będzie łatwiej wrzucać zdjęcia z wypraw
Internet
Centralny rejestr influencerów. Arabia Saudyjska wprowadza nowe zasady w sieci
Internet
Gwiazdy reklamowały kryptowaluty. Po krachu na rynku spadł na nie hejt
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Internet
Nie „e-sport”, a „jeu video de competition”. Francja przeciw anglicyzmom w grach