Globalna kwarantanna zwiększyła zainteresowanie serwisami streamingowymi. Wg raportu firmy Nielsen łączny wzrost liczby subskrybentów wszystkich serwisów, takich jak Netflix, Amazon Prime Video, Hulu czy Disney+, od końca lutego wyniósł 36%.
Po zamknięciu kin, sal koncertowych i centrów handlowych taki trend można było przewidzieć już w pierwszych dniach pandemii, ale przy okazji dowiedzieliśmy się też, w jaki sposób użytkownicy dzielą się dostępem do swoich kont. Wynika z tego, że osoby korzystające z serwisów streamingowych chętnie pożyczają sobie dostęp do usług. Można też podliczyć, ile zarobiliby dostawcy tych usług, gdyby każdy z użytkowników płacił za siebie.
Czytaj też: Cena tych butów rośnie błyskawicznie. To zasługa serialu Netflixa
Najwięksi tracą miliardy
Gdyby „gapowicze” korzystali z serwisów uczciwie, to Netflix tylko w Stanach Zjednoczonych mógłby zyskać nawet 356 milionów dolarów miesięcznie. Oczywiście to nie takie proste – wielu z okazjonalnych użytkowników, którzy teraz używają kont znajomych, zapewne nie zdecydowałoby się na płacenie za te usługi.
Jednak jak wynika z badania serwisu CordCutting, nie brakuje osób, które deklarują, że byłyby gotowe płacić za serwisy streamingowe, gdyby „pożyczanie” kont zostało zablokowane. Cztery najpopularniejsze serwisy streamingowe w USA – Netflix, Amazon Prime Video, Hulu i Disney+ – mogłyby zyskać dzięki temu łącznie prawie 2,72 miliarda dolarów rocznie.