Trzy przełomy rzeki w okolicach miasta Lianzhou w południowych Chinach to wyjątkowo malowniczy zakątek prowincji Guangdong. Co roku przyjeżdżają tu tłumy chińskich turystów, by podziwiać jedno z najbardziej widowiskowych miejsc w tej części kraju. Teraz turyści z Chin będą mieli dodatkowy powód, by odwiedzić okolice Lianzhou.

Szklany most w Chinach: nie dla osób z lękiem wysokości

Most spinający dwa brzegi rzeki zaprojektowało chińskie biuro architektoniczne UAD.  Projekt jest co najmniej niezwykły. To most wiszący, którego nawierzchnia wykonana jest ze szkła hartowanego.

"Szklany most w Chinach"

Szklany most zawisł 200 metrów nad Ziemią. Fot: lianzhou qingtian tourism development co., ltd.

sukces.rp.pl

W zamyśle projektantów użycie szkła miało sprawić, by most lepiej wtapiał się w otoczenie, nie odciągając uwagi turystów od piękna przyrody. Pomysłodawcy nazywają tę przeprawę „przezroczystym korytarzem powietrznym”. Ta konstrukcja studia UAD stanie się odtąd główną atrakcją okolic miasta Lianzhou na południu Chin.

"Szklany most w Chinach"

Most wykonano ze specjalnie wzmacnianego szkła hartowanego. Czy to wystarczy, by osoby z lękiem wysokości nie bały się nań wejść? Fot: lianzhou qingtian tourism development co., ltd.

sukces.rp.pl

Most ma długość 526 metrów, a nawierzchnię wykonano ze specjalnie wzmacnianego szkła hartowanego o niezwykłej przejrzystości, dzięki której podczas spaceru przez most można bez przeszkód obserwować rzekę płynącą ponad dwieście metrów niżej.

Południe Chin to teren narażony na tajfuny, dlatego konstrukcję mostu testowano w tunelu aerodynamicznym, by sprawdzić jej odporność na silne podmuchy.