Certina DS-2 Turning Bezel: gotowy na mokrą robotę

Odświeżona klasyka: to najkrótsze podsumowanie najnowszej premiery zegarkowej Certiny. Na wskroś vintage'owy zegarek zyskał nowe oblicze, dzięki wprowadzeniu obrotowego bezela, dzięki któremu DS-2 zmienił się w zegarek nurkowy.

Publikacja: 07.03.2023 12:19

Certina DS-2 Turning Bezel napędzany jest mechanizmem automatycznym z antymagnetyczną sprężyną włoso

Certina DS-2 Turning Bezel napędzany jest mechanizmem automatycznym z antymagnetyczną sprężyną włosową.

Foto: Materiały prasowe

W ofercie Certiny nie brakuje zegarków nurkowych z prawdziwego zdarzenia. Nic dziwnego: firma od 1959 roku wykorzystuje w produkowanych przez siebie modelach system Double Security (DS) chroniący mechanizm zegarka przed dostępem wody i zanieczyszczeń. DS okazał się niezwykle skutecznym rozwiązaniem – do tego stopnia, że z pewnymi zmianami wykorzystywane jest ono przez Certinę do dzisiaj.

Certina DS-2 Turning Bezel

Model DS-2 miał dotąd klasyczny, bardzo vintage'owy charakter. Charakterystyczna beczułkowata koperta oraz „vintage look” zjednały temu modelowi wielu fanów, którzy doceniali ten ukłon w stronę zegarkowej klasyki. 

W 2023 roku Szwajcarzy zaprezentowali model DS-2 w nowej odsłonie. Określenie Turning Bezel w nazwie modelu wszystko wyjaśnia. Zegarek zachowuje klasyczną beczułkowatą kopertę, ale wyposażono go w obrotowy bezel, dzięki któremu DS-2 staje się pełnoprawnym modelem nurkowym.

Ponownie – jak w przypadku innych „diverów” Certiny, mamy do dyspozycji wersję klasyczną lub specjalną przygotowaną we współpracy z organizacją Sea Turtle Conservancy, chroniącą żółwie morskie. Część dochodów ze sprzedaży zegarków firma przekazuje tej organizacji.

Materiały prasowe

Certina ma w ostatnim czasie dwa wyraziste oblicza: z jednej strony jest znana jako producent nowoczesnych „tool watchy”, także nurkowych, z drugiej – w jej ofercie nie brakuje klasycznych zegarków w stylu vintage.

DS-2 Turning Bezel łączy te dwa światy. Mamy bowiem beczułkowatą kopertę „tonneau”, która wyraźnie określa styl zegarka. Z drugiej strony – funkcjonalna tarcza, proste, duże i czytelne wskazówki, wodoszczelność do 200 metrów i wyrazisty, jednokierunkowy bezel pokazują, że mamy do czynienia z rasowym zegarkiem nurkowym.

Materiały prasowe

DS-2 Turning Bezel wizualnie nawiązuje do klasycznego zegarmistrzostwa, ale napęd stanowi bardzo nowoczesne rozwiązanie. To mechanizm automatyczny z rezerwą chodu do 80 godzin i sprężyną włosową odporną na działanie pola magnetycznego. Pracę mechanizmu można obserwować przez przeszklony dekiel.

Koperta zegarka o wymiarach 42 x 41 milimetrów wykonana jest ze stali szlachetnej, choć w edycji specjalnej zegarka, Sea Turtle Conservancy, stal zastąpiono tytanem. Wersje różnią się od siebie także innymi detalami: wersja STC ma czarną, matową tarczę, niebieską wskazówkę sekundnika oraz charakterystyczny pasek wykonany z tworzyw pozyskanych ze starych sieci rybackich wyłowionych z mórz i oceanów.

Z kolei wersje podstawowe mają czarne lub granatowe tarcze ze szlifem słonecznym i do wyboru – pasek tekstylny, skórzany lub stalowa bransoleta.

Zegarki
Rosyjski zegarek na cześć Gagarina. Wskazówki kręcą się w nim w drugą stronę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zegarki
Flipperzy przejmują kolejną branżę. Magnesem są rekordowe zyski
Zegarki
Moonswatch Snoopy 'Mission to the Moonphase New Moon': czarna strona Księżyca
Zegarki
Longines HydroConquest GMT w wersji 43 mm: rozmiar ma znaczenie
Zegarki
Omega Speedmaster Professional Moonwatch: czarno na białym