Jak wynika z opublikowanego w ubiegłym tygodniu raportu „Women In Work Index 2020”, Polska ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o poprawę warunków pracy kobiet.

Wg badań PwC, ze wszystkich krajów OECD tylko Luksemburg może rywalizować z naszym krajem, jeśli chodzi o postępy dokonane pod względem ograniczania dyskryminacji ze względu na płeć od 2000 roku.

Ogólny wynik cieszy, zwłaszcza, że w rankingu wyprzedzamy m.in. Australię, Kanadę, Niemcy, Szwajcarię czy Francję. Jednak jeśli chodzi o niektóre aspekty niwelowania różnic ze względu na płeć wciąż odbiegamy od światowej czołówki.

Przykładem może być choćby reprezentacja kobiet w zarządach spółek. W tym rankingu, z wynikiem zaledwie 10%, plasujemy się w dolnej części stawki, tuż przez Meksykiem, Chile i Węgrami.

Avon daje przykład

Jednak i pod tym względem nie brakuje pozytywnych wyjątków. W zarządzie marki Avon, z którą związana była co ósma kobieta w Polsce, 60% zarządu firmy stanowią właśnie kobiety.

Nic dziwnego, że firma dba o wizerunek pracodawcy przyjaznego kobietom. Jak pokazuje raport marki, Avon to pierwszy pracodawca w Polsce, który dał wszystkim pracownikom dodatkowy dzień wolny na profilaktykę. Tylko w 2019 firma dofinansowała 10 tys. badań USG piersi.

Już od 11 lat Avon walczy też z przejawami przemocy wobec kobiet, a akcje przygotowane wspólnie z Fundacją Feminoteka czy Niebieską Linią pozwoliły udzielić pomocy tysiącom kobiet.

Szczegółowy raport, w którym można znaleźć również informacje na temat tego, w jaki sposób Avon dba o środowisko, znajduje się na stronie #365DniKobiet.