Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku. Zgodnie z jej wolą Kamila, dotychczasowa księżna Kornwalii i druga żona nowego króla Wielkiej Brytanii, wraz ze wstąpieniem Karola na tron, nosi tytuł Królowej Towarzyszki (Queen Consort).

Jej wysokość Kamila, Królowa Małżonka

„Jestem na zawsze wdzięczna i zaszczycona lojalnością i sympatią, którą mnie obdarzacie. A kiedy w swoim czasie mój syn Karol zostanie królem, jestem pewna, że zapewnicie jemu i jego żonie Kamili takie samo wsparciem, jakie dawaliście mnie; i jest moim szczerym życzeniem, aby, kiedy nadejdzie ten czas, Camila nosiła tytuł Królowej Małżonki i kontynuowała swoją lojalną służbę”.

Takie oświadczenie opublikowała królowa Elżbieta II 5 lutego 2022 w ramach podziękowania swoim poddanym i rodzinie za wsparcie przez cały okres jej panowania. Było to w przeddzień 70 rocznicy wstąpienia Elżbiety na brytyjski tron.

Czytaj więcej

Elżbieta II i James Bond razem: reklama igrzysk, która przeszła do historii

Gdyby nie kontrowersje, jakie w brytyjskim społeczeństwie budziła (i nadal budzi) postać Kamili, uzyskanie przez nią tytułu „Queen Consort” w momencie objęcia tronu przez Karola byłoby bezdyskusyjne i automatyczne. Tymczasem przez wiele lat stało pod znakiem zapytania. Publikacją oświadczenia z 5 lutego królowa przypieczętowała swoją przychylność żonie jej pierworodnego syna, a także przyszłość Kamili.

„Królowa Kamila” – w taki sposób skrótowo można mówić teraz o żonie nowego króla. Jednocześnie formalnie Kamila nie zasiada na brytyjskim tronie, bo go nie odziedziczyła. Z rodziną królewską jest związana poprzez ślub z następcą tronu – stąd tytuł królowej małżonki.

Obowiązki Kamili będą czysto reprezentacyjne – będzie towarzyszyła Karolowi III we wszystkich oficjalnych wydarzeniach i patronowała inicjatywom społecznym. Nie będzie natomiast uczestniczyła w sprawowaniu władzy – podpisywanie wszelkich rządowych dokumentów będzie wyłącznie w gestii króla.

W międzyczasie przy nazwisku Kamili pojawiło się kilka innych tytułów. W latach 2005-2022 była księżną Walii, Kornwalii i Rothesay. Z kolei od śmierci męża Elżbiety II księcia Filipa w 2021 roku Kamila zyskała tytuł księżnej Edynburga.

Oczywiście Kamila nie jest pierwsza kobietą z tytułem „Queen Consort”. Królową małżonką była na przykład matka Elżbiety II, królowa Elżbieta, żona króla Jerzego VI, zwana Królową Matką. Co ciekawe, w odróżnieniu od zmarłego księcia Filipa, Kamila będzie koronowana – taka jest tradycja na brytyjskim dworze.

Kamila – od dziewczyny młodego księcia do królowej Wielkiej Brytanii

Kamila Rosemary Shand urodziła się 17 lipca 1947 roku w Londynie jako córka majora Bruce’a Middletona Hope Shanda i Rosalind Maud Shand, córki barona Rolanda Cubitta. Uczyła się w elitarnych szkołach: w Dumbrells School w Sussex, potem w Queen’s Gate School w South Kensington, a także w szkole dla młodych kobiet Mon Fertile w Szwajcarii. Potem podjęła studia w Instytucie Brytyjskim w Paryżu.

Karola poznała na początku lat 70. Pomimo głębokiego uczucia, jakie ich połączyło, para nie zdecydowała się na ślub w tak młodym wieku i ich drogi na pewien czas się rozeszły. Kamila Rosemary Shand została panią Parker Bowles, zaś Karol – mężem Diany Spencer.

Po razy pierwszy Kamila pojawiła się publicznie z Karolem dopiero w 1999 roku, dwa lata po śmierci księżnej Diany. Rok później królowa Elżbieta II oficjalnie zaaprobowała ich związek, biorąc udział we wspólnym lunchu. W para wzięła ślub 9 kwietnia 2005 roku. W katerze św. Jerzego w Londynie błogosławieństwa udzieliła im sama królowa.

Księżna Diana opisywała Kamila jako „stateczną” i „niemodną” – nie ma co się dziwić, że nie darzyła sympatią kobiety, której nie mógł przestać kochać jej własny mąż. W zaskakujący sposób skromność, stonowany styl ubierania się, nieeksponowanie się w mediach, a zarazem duża aktywność społeczna zyskały sympatię wielu Brytyjczyków.