A może by tak odciążyć sądy?

W kodeksie postępowania cywilnego tkwią jeszcze rezerwy dla reform.

Naruszenie nietykalności cielesnej

Respektowanie prawa nietykalności cielesnej jest przejawem szacunku dla drugiego człowieka, gdyż każdy ma prawo oczekiwać, że nie będzie dotykany przez inne osoby wbrew swej woli.

Ewa za granicą stała się Adamem. Czy urzędnicy mogą odmówić zmian w metryce?

Państwo członkowskie Unii Europejskiej nie może odmówić uznania zmiany imienia i płci w innym państwie UE - wynika z wtorkowej opinii rzecznika generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Może natomiast określić skutki takiego uznania w odniesieniu do małżeństwa i więzi filiacyjnych.

Alimenty z funduszu będą wyższe. O ile i od kiedy?

Po raz pierwszy od 2008 r. mają wzrosnąć świadczenia funduszu alimentacyjnego. Gotowe są już założenia do projektu nowelizacji. Wiadomo, ile maksymalnie dostawać będą uprawnieni do alimentów.

Ma płacić alimenty, choć nie wie, czy jest ojcem. RPO bierze go w obronę

Mężczyzna został sądownie uznany za ojca dziewczynki i ma płacić na nią alimenty. Sąd oparł się wyłącznie na nieuprawdopodobnionych twierdzeniach matki dziecka i jej znajomej. Rzekomy tata nie wiedział nawet o toczącym się postępowaniu.

Zmiana płci w sądzie będzie szybsza. Bodnar planuje zmianę regulaminu sądów

Postępowania sądowe o ustalenie płci trafią do katalogu spraw pilnych. Resort sprawiedliwości właśnie opublikował projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Problem z urlopem rodzicielskim. Ojcowie nie chcą się angażować w opiekę nad dziećmi

Tylko 4 proc. uprawnionych mężczyzn korzysta z urlopu rodzicielskiego. A to i tak skokowy wzrost. Tak wynika z danych ZUS, które poznała „Rzeczpospolita”.

Nowe obowiązki dla firm z branży hotelarskiej, medycznej, edukacyjnej

Przepisy, które weszły w życie 15 lutego, mają zapobiegać przestępstwom popełnianym na szkodę małoletnich m.in. w obiektach hotelowych, placówkach medycznych, ośrodkach sportowych.

Nadia Senkowska: W Polsce nie może być dwóch mam

W Naczelnym Sądzie Administracyjnym (NSA) trwa kolejny spór o uznanie rodziców tej samej płci.

Marek Domagalski: Trudny czas na kodyfikacje

Komisje kodyfikacyjne mają sens, jeśli dokonują gruntownego przeglądu prawa, a uchwalone kodeksy będą obowiązywać przynajmniej przez dziesiątki lat. Ich celem nie jest szykowanie prawniczych prowizorek.

Mąż sprzedał pół domu, żona walczy z nabywcą. „To prawna udręka”

Przepisy o podziale majątku w razie rozwodu wciąż są pełne pułapek dla eks-małżonków. Prawnicy je krytykują i wskazują czy i jak można uniknąć problemów.

Alimenty od męża dla żony. Wina przy rozwodzie może wiele ułatwić

Żonie łatwiej uzyskać alimenty od męża, gdy małżeństwo jeszcze formalnie trwa – ocenia dr Jakub Pawliczak, radca prawny.

Sąd Najwyższy o patchworkowej rodzinie: pieniądze na dziecko bez zgody żony

Małżonek może utrzymywać ze wspólnego majątku dziecko z poprzedniego związku bez zgody obecnego partnera – uznał Sąd Najwyższy.

Będzie zmiana przepisów o uznaniu ojcostwa? RPO pisze do Bodnara

Zgodnie z obecnymi przepisami, jeżeli dziecko urodziło się przed upływem 300 dni od prawomocnego orzeczenia rozwodu, to zakłada się, że pochodzi ono od męża matki. Według rzecznika praw obywatelskich należy to zmienić, bo procesy rozwodowe trwają nawet latami.

Sąd Najwyższy: niewierna żona dostanie mniej po rozwodzie

Niewierność małżonka może zmniejszyć jego część z majątku wspólnego po rozwodzie.

Sąd sam z siebie nie zasądzi. SN o rozliczeniach po rozwodzie

Jeśli były małżonek w sprawie o podział tzw. dorobku nie wystąpi po rozwodzie o rozliczenie nakładów z jego osobistego majątku na wspólny, to sąd sam mu ich nie rozliczy.

Robert Gwiazdowski: Praworządność w sypialni neomałżonków

Praworządność wkroczyła do sypialni Polaków. No i Polek oczywiście. Sąd Najwyższy uznał, że wiele decyzji rozwodowych wydanych za rządów PiS jest nieważnych.

Paweł Bieżuński: Rozwody jednak nie do wznowienia

Rozpoznanie sprawy przez sąd w niewłaściwym składzie nie stanowi przesłanki wznowienia postępowania.