Wraca trend, który wypromowało pierwsze pokolenie influencerek. „Styl szafiarek”

20 lat temu influencerzy byli bardzo świeżym zjawiskiem w internecie. Właśnie wtedy w świecie mody pojawił się trend, który wraca w tym sezonie. Boho znowu będzie modne.

Publikacja: 28.03.2024 03:11

Boho wypromowały „szafiarki” – pierwsze pokolenie influencerek, które zyskały popularność przed eksp

Boho wypromowały „szafiarki” – pierwsze pokolenie influencerek, które zyskały popularność przed eksplozją mody na media społecznościowe.

Foto: Priscilla Du Preez Unsplash

Wieloletnie fanki stylu boho mają powody do radości: romantyczne, hipisowskie stylizacje znów wracają na największe światowe wybiegi. W najnowszych kolekcjach czołowych domów mody wyraźnie dało się wyczuć atmosferę letnich festiwali sprzed dwóch dekad.

Na czym polega styl boho?

Victoria Beckham, bliźniaczki Mary-Kate i Ashley Olsen, bohaterki popularnego niegdyś serialu „Plotkara” czy wreszcie Sienna Miller to tylko kilka z wielu znanych postaci, które bardzo chętnie pojawiały się w nonszalanckich, romantycznych stylizacjach w klimacie boho. Regularnie w takim wydaniu widziano je na ulicach miast, a nawet na czerwonych dywanach.

Czytaj więcej

„Low-luxe”: jest już następca „cichego luksusu”. Na czym polega nowy trend?

To również właśnie boho było w tamtych czasach bodaj najpopularniejszym stylem, który ukochały „szafiarki” — pierwsze pokolenie influencerki modowe. Na fali nostalgii za ówczesną estetyką romantyczne sukienki, hipisowskie akcesoria czy dżins w parze z kowbojkami znów świętują swój wielki powrót.

W swoim nowym artykule redaktorka „Guardiana” zwraca uwagę, że wiele stylizacji w klimacie boho pojawiło się w najnowszej kolekcji Chloé, jednego z najbardziej wpływowych francuskich domów mody. W kolekcji Chloé nie zabrakło zwiewnych bluzek z marszczeniami i denimu — kluczowych elementów stylu boho. Dość powiedzieć, że na pokazie w pierwszym rzędzie siedział nie kto inny, jak wspomniana Sienna Miller — bodaj największa admiratorka boho.

Zdaniem „Guardiana” po niedawnym pokazie kolekcji Chloé trend szybko rozprzestrzeni się w świecie mody — już teraz podchwyciły go takie brytyjskie marki jak Marks & Spencer czy John Lewis. Z pewnością jest coś na rzeczy, bo przecież nie tylko projektująca dla Chloé Chemena Kamali sięgnęła w tym sezonie po styl boho.

Nie tylko na letnie festiwale: styl boho wraca w tym sezonie

Subtelne nawiązania do stylu boho — lub całe stylizacje zdefiniowane przez tę stylistykę — można było z łatwością dostrzec w wiosenno-letnich kolekcjach wielu domów mody. Marka Brunello Cucinelli, Missoni i Isabel Marant postawiły na ażurowe makramy, z kolei Burberry — na hipisowskie frędzle w uwspółcześnionym wydaniu.

Odświeżone interpretacje stylu boho pojawiły się również w wiosenno-letnich kolekcjach Diora, Prady, Givenchy, Giorgio Armani, Rabanne, Coach, Gucci czy Blumarine. Balenciaga, Chanel i Carolina Herrera sięgnęły po kwieciste printy, z kolei kolekcja marki Bora Aksu tonęła w pastelowych falbankach i koronkach.

Echa stylu boho można było odczuć też w kolekcjach na jesień i zimę 2024. Nadające dynamiki frędzle pojawiły się w kolekcjach Burberry, Ferragamo, Isabel Marant, Valentino i Rabanne. Trudno zliczyć marki, które nie sięgnęły po koronkę czy romantyczne bluzki i sukienki z marszczeniami i falbankami — zwłaszcza transparentne.

Oczywiście styl boho z pewnością nie znikł z garderób wielu miłośniczek mody, a to dzięki temu, że świetnie wygląda praktycznie na każdej kobiecie. W stylizacjach wpisujących się w tę beztroską, romantyczną estetykę śmiało można ruszać zarówno na podbój letnich festiwali, jak i miejskiej dżungli. Nic dziwnego, że znów cieszy się ona dużą sympatią.

Wieloletnie fanki stylu boho mają powody do radości: romantyczne, hipisowskie stylizacje znów wracają na największe światowe wybiegi. W najnowszych kolekcjach czołowych domów mody wyraźnie dało się wyczuć atmosferę letnich festiwali sprzed dwóch dekad.

Na czym polega styl boho?

Pozostało 92% artykułu
Moda
Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
Moda
Rekordowy wzrost rynku odzieży używanej. To nie tylko kwestia niższych cen
Moda
Nadchodzi „Fashion-tainment”. Wielka moda staje się luksusem dla wszystkich
Moda
Dom mody Valentino znalazł się na krawędzi. Co dalej ze słynną marką?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Moda
„Low-luxe”: jest już następca „cichego luksusu”. Na czym polega nowy trend?