Energetyka w obliczu kolejnych wyzwań

Jakie są rekomendowane przez różnych uczestników rynku zmiany w Polityce energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040), dotyczące m.in. miksu energetycznego kraju?

Kluczowe są inwestycje w sieć i jej digitalizacja

Ważne jest, by nie zabijać elastyczności i premiować klientów, którzy są świadomi i elastyczni. Aby tak się stało, trzeba dopuścić większe wahania cen energii elektrycznej, wskazywali uczestnicy debaty w Katowicach.

Jako KUKE wspieramy wchodzenie polskich firm w międzynarodowe projekty i łańcuchy dostaw

Na Ukrainie mamy największy ubezpieczony wolumen eksportu wśród wszystkich agencji wsparcia eksportu na świecie. Na razie nie widzimy tam większego ryzyka wzrostu niewypłacalności - mówi Janusz Władyczak, prezes KUKE.

Energetyka potrzebuje decyzji

Aby zbilansować opóźnienia w budowie w Polsce elektrowni atomowej, potrzeba odblokować potencjał rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE).

Media w obliczu nowych wyzwań

Jak w dobie social mediów, fałszywych kont, trolli i botów starać się odróżnić informację prawdziwą od dezinformacji i misinformacji?

Ważna debata o polityce i gospodarce

Na katowickim wydarzeniu obecni byli czołowi europejscy politycy, przedstawiciele największych firm, eksperci, naukowcy.

Musimy być bardziej zieloni

Pierwszy prąd z Farmy Wiatrowej Baltica-2 popłynie w 2027 r., a przy kolejnych projektach na morzu udział polskich producentów na pewno będzie rósł – zapowiada Dariusz Marzec Prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

PGE w drodze od węgla do wiatru

Transformacja energetyczna w Polsce trwa, liczymy na przejęcie aktywów węglowych przez Skarb Państwa. Bardzo byśmy chcieli by skończyło się to nie później niż w przyszłym roku. Konwencjonalną energetykę i wytwarzanie musimy zastąpić wielkoskalowymi farmami morskimi i to będzie docelowo główne źródło - mówi Dariusz Marzec, Prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Magazyny muszą być eko

Byliśmy pionierami w budowie magazynów czy centrów logistycznych spełniających najwyższe standardy ekologiczne i zrównoważonego rozwoju. Teraz to doświadczenie procentuje – mówi Janusz Signetzki, prezes WPIP Construction.

Europejski Kongres Gospodarczy pobił rekordy

Szesnasta edycja EKG w Katowicach była absolutnie rekordowa pod względem liczby wydarzeń i obecnych gości. Natomiast motywem wiodącym stało się bezpieczeństwo – Europy i Zachodu. Pojmowane pod względem czytso militarnym, ale także energetycznym, przemysłowym czy technologicznym – mówi Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Projekt jądrowy otwarty dla polskich firm

Przy budowie elektrowni jądrowej chcemy w jak najszerszym zakresie współpracować w polskimi firmami. Mocno zaangażowaliśmy się również w proces kształcenia kadr dla polskiego atomu – mówi Leszek Hołda, prezes firmy Bechtel w Polsce.

Agrofotowoltaika szansą dla rolników

Nowoczesna agrofotowoltaika, czyli specjalne panele montowane na polach, wpłynęłaby korzystnie na polską energetykę i przychody gospodarstw rolnych. Niestety na jej rozwój nie pozwalają obecne przepisy – mówi Piotr Markowski, prezes firmy Corab.

Chcemy podwoić przychód

Liczymy, że będziemy mogli zaoferować nasze usługi kolejnym miastom w Polsce. W ciągu dwóch lat chcielibyśmy podwoić naszą rowerową flotę i przychody – deklaruje Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

Oczekujemy powrotu do projektów inwestycyjnych

Mamy nadzieję, że pozytywna zmiana wizerunku Polski jako rynku przełoży się na większe zainteresowanie i apetyt na inwestowanie w papiery skarbowe przez inwestorów instytucjonalnych, a przez to banki przesuną się w kierunku finansowania gospodarki realnej - mówi Michał Mrożek, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego.

MSP: chrońcie się przed cyberatakami!

Duże korporacje mają potężne systemy zabezpieczające firmę przed cyberatakami. Gorzej wygląda to w sektorze MSP. Tymczasem cyberatak potrafi sparaliżować działalność przedsiębiorstwa na wiele dni. Warto sprawdzić czy skutecznie jesteśmy zabezpieczeni przed przestępcami w sieci – mówi Paweł Jurek, dyrektor rozwoju biznesu, Dagma Bezpieczeństwo IT.

Regulacje wspierają ochronę klimatu

Polska na zieloną zmianę ma wielkie środki z Krajowego Planu Odbudowy. Firmy powinny się nauczyć korzystania z dostępnych instrumentów.

„Rzeczpospolita” po raz drugi przyznała Orły ESG

Kapituła, w skład której wchodziły uznane autorytety ekonomiczne i gospodarcze, uhonorowała firmy wykazujące się szczególną aktywnością i konsekwencją w obszarze wdrażania zasad ESG.

W stronę domykania obiegu zasobów

Jednym z kluczowych działań dla ograniczenia ilości odpadów jest wdrażanie w praktyce promowanej przez Unię Europejską zasady 3R: reduce-reuse-recycle.