Dlaczego firmy już nie chcą produkować w Polsce

Od początku roku przybywa informacji o zagranicznych firmach ograniczających działalność w Polsce. Sposobów na poprawę wyników zmuszeni są szukać także polscy producenci.

PARP zrefunduje zakup licencji

Firmy zarejestrowane w Bazie Usług Rozwojowych, które chcą stworzyć i wprowadzić do swojej oferty nowe formy usług i sięgnąć po nowe technologie, powinny zainteresować się programem naborem ogłoszonym przez PARP.

Wielkie biura świecą pustkami

Coraz więcej firm ogranicza zajmowaną powierzchnię w związku z upowszechnieniem się pracy zdalnej.

Sieć dla przedsiębiorców, którzy chcą wypłynąć na szerokie wody

Europejska Sieć Przedsiębiorczości to największa na świecie organizacja wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z ambicjami międzynarodowymi. Pomaga firmom m.in. łączyć się z odpowiednimi partnerami biznesowymi winnych krajach.

Etat osoby niepełnosprawnej z większą dopłatą z PFRON dla przedsiębiorcy

Dofinansowanie do pensji pracowników z niepełnosprawnościami, które przedsiębiorcy dostają z PFRON, ma wzrosnąć.

Allianz płaci za naprawy samochodów używanymi częściami

Ubezpieczyciele pojazdów mechanicznych borykają się z gwałtownie rosnącymi kosztami napraw ubezpieczonych pojazdów. Allianz znalazł rozwiązanie, które jest tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska - donosi niemiecka agencja prasowa DPA.

Spółki wybiorą leasing, JDG kupią na raty

W 2024 r. najpopularniejszą formą finasowania działalności spółek sektora MŚP będzie leasing - wynika z badania Kaczmarski Group "2024 rok z perspektywy mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw". Kredyt bankowy wybrałoby 16 proc. ankietowanych firm.

Polscy przedsiębiorcy chcą być w UE i korzystać z unijnych funduszy

71 proc. małych i średnich polskich przedsiębiorców ocenia zdecydowanie lub raczej pozytywnie członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej. Tylko 20 proc. firm wystawiło negatywną notę, a 9 proc. nie ma zdania na ten temat.

Polski biznes spokojny o sytuację polityczną w kraju. A czego się boi?

Przedsiębiorcy w Polsce nie martwią się już o niestabilność polityczną - wynika z badania UCE Research. Zdaniem ekspertów, świadczy to o tym, że jesteśmy dojrzałą demokracją. Teraz sen z powiek spędzają biznesowi kwestie związane z finansami.

Słabsi będą w Polsce chronieni przed Google czy Amazonem

Konsumenci oraz przedsiębiorcy zyskają lepszą ochronę przed nieuczciwymi działaniami wielkich platform cyfrowych, które wykorzystują swoją pozycję dominującą na rynku e-commerce. Projekt odpowiednich przepisów trafił już do publicznych konsultacji.

Pieniądze unijne do wzięcia. Przewodnik PARP po programach wsparcia

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zachęca przedsiębiorców (i nie tylko) do studiowania informacji o aktualnych naborach do programów finansowanych z unijnych funduszy.

Co przeszkadza firmom wdrażać standardy ESG

48 proc. firm z sektora MŚP postrzega wdrażanie standardów ESG przez pryzmat kosztów, jakie przyjdzie im ponieść - wynika z badania zleconego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Granty na eurogranty już do wzięcia

Trwa nabór wniosków od mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw do programu, który umożliwi im zdobycie funduszy na zwiększenie konkurencyjności na rynku.

Bieda w start-upach. Nie widać rychłej poprawy

W I kwartale br. start-upy w Polsce otrzymały tylko 173 mln zł, najmniej od pięciu lat. Przeprowadzono zaledwie 30 transakcji, czyli ponad cztery razy mniej niż w I kwartale 2023 r.

Nikt nic nie dostał z "Tarczy dla pogranicza”. Program okazał się fikcją

„Tarcza dla pogranicza” miała być wsparciem dla firm z Podlasia i Lubelszczyzny poszkodowanych w wyniku wprowadzenia tam stanu wyjątkowego i zamykania przejść granicznych. Okazuje się, że efekty programu są praktycznie żadne.

Polska gospodarka zadziwiająco odporna na wstrząsy

Polska jest ewenementem w Europie jeśli chodzi o odporność gospodarki na kryzysy ostatnich lat, takie jak pandemia, wojna w Ukrainie i wzrost cen energii.

Rowerowy biznes liczy na kolejny udany sezon

Wczesna wiosna oraz coraz większa popularność rowerów elektrycznych i gravelowych napawają optymizmem sprzedawców rowerów i akcesoriów do tych jednośladów.

Branża IT coraz bardziej zadłużona. Oto powód

Do 264 mln zł wzrosło zadłużenie branży IT w Polsce w ciągu dwóch lat – wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Sektor, który z założenia jest skazany na rozwój, powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu.