Raport ONZ: kokaina nigdy nie była tak popularna. Jest światowym bestsellerem

Najnowszy raport ONZ dotyczący globalnego spożycia i produkcji narkotyków jest alarmujący. Wzrasta produkcja i spożycie twardych narkotyków. Najszybciej popularność zyskuje kokaina.

Publikacja: 28.06.2023 12:36

Zdaniem ekspertów ONZ po narkotyki sięga prawie 300 milionów ludzi na całym świecie.

Zdaniem ekspertów ONZ po narkotyki sięga prawie 300 milionów ludzi na całym świecie.

Foto: Aleksandr Popov

W dorocznym raporcie pod tytułem „World Drug Report” analitycy z Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) zawarli alarmujące wnioski: coraz więcej ludzi na świecie sięga po twarde narkotyki. Aby zaspokoić coraz większy popyt na te substancje, rośnie również ich produkcja. Niepokojące dane dotyczą Europy.

ONZ: po narkotyki sięga prawie 300 milionów ludzi na całym świecie

ONZ opublikowało najnowszą edycję swojego dorocznego raportu podsumowującego sytuację na globalnym rynku różnego rodzaju narkotyków, a także dynamikę zmian ich spożycia. Wyniki analiz autorów publikacji nie napawają optymizmem.

Czytaj więcej

Warszawa w czołówce miast na świecie, w których najtrudniej jest o dobrą pracę

W 2021 roku na całym świecie średnio jedna na 17 osób w wieku 15–64 lat zażyła jakiś narkotyk. To aż o 23 procent więcej, niż dekadę wcześniej. Autorzy raportu szacują, że globalna liczba osób zażywających narkotyki wzrosła z 240 milionów w 2011 roku do 296 milionów w roku 2021. Liczba ta stanowi prawie sześć procent światowej populacji ludzi w badanym przedziale wiekowym.

Najważniejszymi narkotykowymi rynkami pozostają kraje obydwu Ameryk, a także Europy Zachodniej i Środkowej. Wzrost spożycia narkotyków notuje się z kolei w Afryce, Azji i w południowo-wschodniej Europie.

Z raportu wynika też, że spośród wszystkich narkotyków najszybciej rośnie popularność kokainy. Aby zaspokoić coraz większy popyt na tę substancję, w latach 2020-2021 globalny areał upraw koki zwiększył się z 234 tysięcy do 325 tysięcy hektarów. To kontynuacja tendencji wzrostowej, którą obserwuje się od 2015 roku. 

Autorzy raportu podkreślają jednocześnie, że policjantom na całym świecie udało się przechwycić ponad dwa tysiące ton kokainy. Jest to na tyle duża ilość, że dostępność tego narkotyku na nielegalnym rynku w 2021 roku była nieco mniejsza niż w połowie pierwszej dekady XXI wieku.

Najpopularniejszym narkotykiem na świecie wciąż pozostaje marihuana. Szacuje się, że w badanym roku zażywało ją około 219 milionów osób na całym świecie, czyli ponad 4 procent populacji ludzkiej.

Marihuana jest najpopularniejszym narkotykiem również w Europie, co potwierdza najnowszy raport Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (ECMNiN). Jego autorzy szacują, że w 2022 roku przynajmniej raz zażyły marihuanę ponad 22 miliony, czyli 8 procent Europejczyków. Z kolei prawie półtora procenta dorosłych mieszkańców Wspólnoty (prawie cztery miliony) to regularni użytkownicy marihuany, sięgający po nią codziennie lub prawie codziennie.

Pod względem popularności w Europie kokaina znajduje się na drugim miejscu, tuż po marihuanie. W cytowanym raporcie czytamy, że w 2021 roku policji udało się przechwycić rekordowe 303 tony kokainy. Najwięcej — w Belgii, Holandii i Hiszpanii.

Młodzi ludzie rezygnują z alkoholu, bo wolą twarde narkotyki?

Jak wynika z opublikowanego pod koniec ubiegłego roku raportu firmy analizującej rynki alkoholowe IWSR, dynamicznie rośnie popularność kategorii No-Lo, czyli napojów bezalkoholowych lub zawierających niewielką ilość alkoholu.

Po napoje z kategorii No-Lo sięgają zwłaszcza przedstawiciele pokolenia Z i millenialsi. Produkty te są szczególnie popularne w Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, USA i Japonii.

Autorzy tego i innych raportów na temat zmian w sposobie spożywania alkoholu uzasadniają odchodzenie przedstawicieli młodszych pokoleń od napojów z „procentami” rosnącą dbałością o zdrowie. Wyniki raportów ONZ i ECMNiN stawiają to zjawisko w zupełnie innym świetle.

Być może rzeczywistość jest znacznie mniej pozytywna, niż chcieliby analitycy. Możliwe, że zanim „Zetka” lub millenials wyjdzie do klubu czy pubu, zażywa w domu kokainę lub inny twardy narkotyk — i alkohol nie jest już potrzebny.

W dorocznym raporcie pod tytułem „World Drug Report” analitycy z Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) zawarli alarmujące wnioski: coraz więcej ludzi na świecie sięga po twarde narkotyki. Aby zaspokoić coraz większy popyt na te substancje, rośnie również ich produkcja. Niepokojące dane dotyczą Europy.

ONZ: po narkotyki sięga prawie 300 milionów ludzi na całym świecie

Pozostało 90% artykułu
Społeczeństwo
Koniec ery przyjaźni w pracy? Dlaczego nie chcemy już bliskich relacji w biurze
Społeczeństwo
Kolejna branża odczuła „efekt Ozempicu”. Chce na tym zarobić miliony
Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO