Nowa umowa nie resetuje powodów do wręczenia dyscyplinarki

To, że pracodawca dowiedział się, że pracownik dopuszczał się naruszeń uzasadniających jego natychmiastowe zwolnienie dopiero podczas kolejnego stosunku pracy, nie blokuje decyzji o zwolnieniu w tym trybie.

Publikacja: 18.04.2024 04:30

Nowa umowa nie resetuje powodów do wręczenia dyscyplinarki

Foto: Adobe Stock

- Chciałbym rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem w trybie dyscyplinarnym. Problem leży jednak w tym, że powodem ma być naruszenie, które popełnił on w trakcie poprzednio zawartej umowy o pracę na czas określony. Dopiero teraz dowiedziałem się, że pracownik ten zawyżał liczbę kilometrów na poleceniu wyjazdu służbowego. Czy mogę zwolnić go dyscyplinarnie? Czy muszę go wysłuchać? – pyta czytelnik.

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika z powodu ciężkiego naruszenia przez niego obowiązków pracowniczych w czasie obowiązywania wcześniejszej umowy o pracę. Nie może to jednak nastąpić po upływie miesiąca od chwili, w której uzyskał w dostatecznym stopniu wiarygodne informacje uzasadniające przekonanie, że pracownik dopuścił się czynu nagannego w stopniu usprawiedliwiającym niezwłoczne rozwiązanie umowy o pracę.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Sądy i trybunały
Sędzia Michał Laskowski: Tomasz Szmydt minął się z powołaniem