Joanna Parafianowicz: Kobiety w większości nie umieją rozmawiać o pieniądzach. Jak to zmienić?

Odsetek firm prowadzonych w naszym kraju przez kobiety plasuje nas w ścisłej europejskiej czołówce, wzrasta liczba kobiet z wyższym wykształceniem, aktywnych zawodowo, a mimo to nie znam żadnej kobiety, dla której rozmowa o stawkach za wykonywaną pracę byłaby prosta- podsumowuje mec. Joanna Parafianowicz.

Publikacja: 13.03.2024 17:27

Joanna Parafianowicz: Nie znam żadnej kobiety, dla której rozmowa o stawkach honorarium za wykonywan

Joanna Parafianowicz: Nie znam żadnej kobiety, dla której rozmowa o stawkach honorarium za wykonywaną pracę byłaby prosta.

Foto: Adobe Stock

Polskie kobiety coraz chętniej odchodzą od tradycyjnie im przypisywanych ról. Wzrasta także liczba kobiet z wyższym wykształceniem. W konsekwencji, liczba pań aktywnych – nie tylko zawodowo, ale także w obszarze prowadzenia biznesu systematycznie rośnie. Wedle danych centralnej ewidencji gospodarczej w 2023 r. blisko milion kobiet prowadzi własne firmy (1,8 mln mężczyzn) stanowiąc jednocześnie około 34 % ogólnej liczby przedsiębiorców korzystających z tej formy prawnej. W biznesie zorganizowanym w formie spółek, 25% ich członków zarządu stanowią kobiety i choć nadal – przedsiębiorczych Polaków jest więcej niż Polek, odsetek firm prowadzonych w naszym kraju przez kobiety plasuje nas w ścisłej europejskiej czołówce bowiem średnia liczba dorosłych kobiet prowadzących firmy w innych państwach to jedynie około 5,5%.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie
Agnieszka Bieńczyk-Missala: Zmiana świata na lepsze jest możliwa
Opinie
Anna Zejdler: Szata nie zdobi człowieka, ale wiele o nim mówi
Opinie
Marta Jarosz: Lokale wolne od dzieci to najlepsze, co można zrobić
Opinie
Mec. Joanna Parafianowicz: Męża w aplikacji randkowej spotkać można. Najczęściej jednak - cudzego
Opinie
Przemoc nie ma płci. Joanna Parafianowicz o żartach ze znęcania się nad mężczyznami