Zgłaszać czy nie zgłaszać ochronę praw własności

Zaniechanie zabezpieczenia przysługujących przedsiębiorcy praw własności intelektualnej może okazać się niewspółmiernie bardziej kosztowne niż przewidywane koszty ochrony.

Publikacja: 07.05.2024 04:30

Zgłaszać czy nie zgłaszać ochronę praw własności

Foto: adobe stock

Brak ochrony praw własności intelektualnej, w szczególności znaków towarowych czy wzorów przemysłowych, może zniweczyć wszelkie inwestycje nakierowane na rozwój przedsiębiorstwa, łącznie z utratą cennej marki. Oznaczenia identyfikujące przedsiębiorcę powinny być zgłaszane do ochrony najszybciej jak to możliwe. Tu nie ma miejsca na hamletyzowanie. Jeśli bowiem znak towarowy stanie się atrakcyjny dla klientów, stanie się on równie atrakcyjny dla konkurencji, a wtedy uzyskanie ochrony może stać się trudne i kosztowne. Znając to zagrożenie, znak towarowy powinien zostać zgłoszony do ochrony już w chwili gdy możliwa jest do sprecyzowania jego ostateczna forma przedstawieniowa (czy będzie to np. znak słowny, graficzny, słowno-graficzny, przestrzenny, itd.) oraz wykaz towarów lub usług, do oznaczania których znak ma być używany.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?