Miała być ozdobą igrzysk, staje się problemem. Kłótnia o wieżę Eiffla

Wieża Eiflla rdzewieje, a jej konserwacja stoi pod znakiem zapytania. Tłem dla całej sytuacji są zbliżające się igrzyska olimpijskie i niedawny strajk konserwatorów wieży. Symbol Paryża miał być ozdobą miasta, a stał się kłopotem dla władz i organizatorów igrzysk w Paryżu.

Publikacja: 02.05.2024 16:44

Aby zapobiec korozji wieży, zgodnie z rekomendacją Gustave’a Eiffla, wieżę co siedem lat pokrywa się

Aby zapobiec korozji wieży, zgodnie z rekomendacją Gustave’a Eiffla, wieżę co siedem lat pokrywa się około 60 tonami specjalnej farby.

Foto: Fabien Maurin Unsplash

Igrzyska Olimpijskie zbliżają wielkimi krokami. Ich centrum będzie Paryż i wieża Eiffla jest jednym z monumentów, które odegrają ważną rolę w trakcie tej dwutygodniowej imprezy. Do najsłynniejszego zabytku Paryża nieustannie ustawiają się długie kolejki turystów, tymczasem eksperci apelują, że stalowa konstrukcja jest w coraz gorszym stanie.

Wieża Eiffla. Co dalej z symbolem Paryża?

Po trwającej ponad dwa lata budowie wieżę Eiffla wzniesiono w 1889 roku według projektu Gustave’a Eiffla, aby uświetniła Wystawę Światową, która odbyła się w tym samym roku. Do dziś 324-metrowy żelazny monument uważa się za cud techniki.

Czytaj więcej

„Mona Lisa” zmieni miejsce pobytu. Władze Luwru podjęły już decyzję

Choć początkowo wielu mieszkańców Paryża i całej Francji uważało wieżę za obiekt oszpecający krajobraz Paryża, dziś trudno wyobrazić sobie stolicę Francji bez tego obiektu. „Żelazna Dama” — jak nazywają ją Francuzi — jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Paryża i ikoną Francji. Każdego roku przewijają się przez nią miliony turystów, co przekłada się na ogromne zyski dla miasta.

Wieżę Eiffla tworzy ponad 18 tysięcy żelaznych elementów, które łączy około dwóch i pół miliona nitów — wszystko o łącznej wadze 7300 ton. Aby zapobiec korozji wieży, zgodnie z rekomendacją Gustave’a Eiffla, co siedem lat pokrywa się ją około 60 tonami specjalnej farby.

Mogłoby się wydawać, że dochody z biletów, a także inne formy dofinansowania wieży Eiffla powinny zagwarantować monumentowi trwałość na wiele lat. Okazuje się jednak, że z roku na rok stan obiektu jest coraz gorszy.

O pogarszającej się kondycji wieży Eiffla mówi się od co najmniej 2022 roku, kiedy do francuskich mediów wyciekły niejawne dokumenty na temat jej stanu technicznego. Wynika z nich, że „Żelazna Dama” jest mocno zardzewiała i wymaga pilnej naprawy.

Wieża Eiffla: symbol miasta i igrzysk olimpijskich 2024

Ostatni wielkie malowanie wieży Eiffla farbą antykorozyjną rozpoczęło się w 2019 roku, jednak z powodu pandemii prace przerwano. W 2022 roku prace wznowiono, ich koszt wyniósł 60 milionów euro.

Mimo to eksperci — między innymi z brytyjskiego Institute of Corrosion — nazwali pomalowanie wieży farbą jedynie „kosmetycznym” zabiegiem, który nie powstrzyma dalszej korozji. Jak dotąd nikt jednak nie podjął się opracowania jakiegokolwiek planu skutecznej konserwacji tego emblematu Paryża.

Problem sygnalizowali również pracownicy firmy, która sprawuje pieczę nad wieżą Eiffla, a także operuje ruchem turystycznym w monumencie. W lutym wszczęli kilkudniowy strajk, aby zwrócić uwagę na niedostateczne finansowanie ich pracy — i jednocześnie konserwacji zabytku.

Stan wieży Eiffla stał się ostatnio sprawą wagi państwowej, w której politycy przerzucają się odpowiedzialnością za konserwację zabytku. Francuska ministra turystyki Olivia Grégoire w wywiadzie dla Radio Sud określiła sposób, w jaki operator zajmuje się monumentem jako „tragiczny”. „Mer Paryża Anne Hidalgo podróżuje po świecie, pozostawiając symbol Francji w opłakanym stanie” — powiedziała Grégoire.

W sprawie wieży wypowiedziała się również ministra kultury Rachida Dati, zaciekła polityczna rywalka Hidalgo. W swoim poście na platformie X stwierdziła, że należy wpisać wieżę do krajowego rejestru zabytków, aby zapewnić jej należytą konserwację. „Obecna ochrona jest niewystarczająca” — napisała Dati.

Władze Paryża widzą całą sprawę nieco inaczej. W odpowiedzi na zarzuty cytowana przez AFP Hidalgo stwierdziła, że nie ma powodu, aby wpisać wieżę Eiffla do rejestru zabytków, a ministerstwo kultury powinno wypłacić prawie półtora miliona euro na jej konserwację. Co ciekawe, zastępca Hidalgo, Emmanuel Grégoire, napisał na X, że wieża jest w bardzo dobrym stanie i ratusz będzie kontynuował inwestycje w jej konserwację.

Igrzyska Olimpijskie zbliżają wielkimi krokami. Ich centrum będzie Paryż i wieża Eiffla jest jednym z monumentów, które odegrają ważną rolę w trakcie tej dwutygodniowej imprezy. Do najsłynniejszego zabytku Paryża nieustannie ustawiają się długie kolejki turystów, tymczasem eksperci apelują, że stalowa konstrukcja jest w coraz gorszym stanie.

Wieża Eiffla. Co dalej z symbolem Paryża?

Pozostało 90% artykułu
Miasta
Majówka 2024: dokąd na tani wyjazd? 3 polskie miasta wśród najtańszych w Europie
Miasta
Miasta przyjazne pieszym: w światowej czołówce rankingu metropolia z Polski
Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy
Miasta
Chińska odpowiedź na miasta 15-minutowe. To „projekt życia” Xi Jinpinga
Miasta
Rzym zmieni oblicze. Włosi przebudują historyczne centrum miasta