Szukaj

Olympus nie będzie już produkował aparatów fotograficznych

Po 84 latach od premiery pierwszego aparatu fotograficznego Olympus, po nadejściu ery smartfonów i po skandalu finansowym, japońska firma stawia na produkcję sprzętu medycznego.

Intensywne działania wizerunkowe prowadzone przez Olympus w miesiącach pandemii nie wystarczyły, by marka bez szwanku przeszła przez kryzys. Po 84 latach od pojawienia się na rynku pierwszego aparatu fotograficznego sygnowanego nazwą Olympus, japońska firma rezygnuje z branży fotograficznej. Od teraz Japończycy będą produkować sprzęt specjalistyczny wykorzystywany w medycynie i przemyśle.

Widmo smartfonów i kreatywna księgowość

Część Olympusa zajmująca się produkcją aparatów fotograficznych będzie miała teraz nowego właściciela, firmę Japan Industrial Partners, do której należy również spółka VAIO. W ostatnich trzech latach Olympus Imaging przynosiło straty, ale kłopoty marki zaczęły się znacznie wcześniej – wraz z nadejściem smartfonów. Na dodatek na początku ubiegłej dekady w firmie wybuch skandal finansowy, związany z ujawnieniem manipulacji księgowych i korupcji, które mogły kosztować firmę nawet 1,7 mld dolarów.

Japoński wyścig

Pierwszy aparat marki Olympus pojawił się jeszcze przed II wojną światową. Po Semi-Olympusie I z 1936 roku przyszła pora na kolejne, bardziej nowatorskie aparaty, takie jak modele z serii Pen czy OM System, rywalizujące z bestsellerami konkurentów takich jak Nikon czy Canon.

„Uważamy, że to właściwy krok dla zachowania dziedzictwa marki, produktów i wartości naszych technologii” – czytamy w komunikacie marki, opublikowanym na Facebooku i dotyczącym przejęcia przez JIP. Na razie nie wiadomo, czy nowy właściciel będzie kontynuował produkcję aparatów pod starą nazwą.

Today the Olympus Imaging Business has signed a memorandum of understanding (MOU) with Japan Industrial Partners, Inc….

Opublikowany przez OlympusUK Środa, 24 czerwca 2020

Źródło: Hypebeast

Zamknij
Zamknij