Książki dla dzieci – do wyboru do koloru

Obrazkowe, piszczące, błyszczące, gumowe, szeleszczące, pięknie oprawione – rynek książeczek dla dzieci jest obecnie naprawdę bardzo różnorodny. Rodzice mogą wybierać spośród setek pozycji, w zależności od wieku malucha, a także jego upodobań (zobacz: https://tantis.pl/ksiazki-dla-dzieci-c5062.html). Dla dzieci książki powinny stać się kompanem codziennego dnia – dowodzą tego różnego rodzaju badania przeprowadzane przez psychologów na całym świecie. Dziecko i książka powinno być obrazkiem, który nie dziwi, a jest raczej stałym elementem rzeczywistości małego człowieka. Dlaczego są tak ważne i od kiedy powinno się wprowadzać książki do rzeczywistości malucha?

Od kiedy wprowadzić do świata malucha książeczki dla dzieci?

Dziecko już po narodzinach uwielbia wsłuchiwać się w głos mamy. Jest dla niego znajomy, bo z racji tego, że ma w pełni wykształcony narząd słuchu, pamięta docierające do niego dźwięki jeszcze z okresu prenatalnego. Warto to wykorzystać ten fakt i opowiadać maluszkowi o otaczających go przedmiotach i ogólnie świecie. Bardzo dużym wsparciem w tym staną się książeczki dla dzieci i zawarte w nich ilustracje. Można więc śmiało powiedzieć, że można z powodzeniem wykorzystać potencjał książek już w pierwszych miesiącach życia dziecka, kiedy tylko zacznie interesować się otoczeniem.

A co z czytaniem? Kiedy można powiedzieć, że warto wygospodarować na nie czas? Tu odpowiedź jest podobna – niemal od początku życia dziecka. Mimo że może on nie rozumieć, co czytamy, o czym opowiadamy, będzie słyszał doskonale rytm naszej mowy, a w raz z nim rozwijało ją. Głos rodzica sprawi, że będzie spokojne, zaznajomione z prawidłową artykulacją. Oczywiście mówimy tutaj o rozwijaniu biernego słownika, a także rozumienia mowy. Ważne jest jednak bardzo to, żeby dziecko obcowało już od pierwszych dni życia z prawidłowym wzorcem mowy.

Zobacz także: https://www.e-szkrab.pl/10-najczestszych-bledow-w-wychowywaniu-dzieci/

Dzieci i książki – od czego zacząć?

Na początku przygody z książkami warto postawić na proste książeczki obrazkowe. Dziecko będzie mogło popatrzeć na różne postacie: ludzi, zwierzęta, a także przedmioty codziennego użytku. Maluchy ciekawią publikacje w których znajdzie się miejsce dla elementów dotykowych, zapachowych czy słuchowych. Takie pobudzają bardzo zmysły maluszka i odgrywają znaczącą rolę w rozwoju sensorycznym. Maluch poznaje kształty, a także ma świetny wstęp do czytania globalnego poprzez powtarzanie sylab typu: miał, bum, fu czy hop. Dzieci je zapamiętują, a potem wiążą z sytuacją, o której mu opowiadaliśmy. Będzie wiedziało, że mówimy „fu”, kiedy coś ma nieprzyjemny zapach, czy też to, że kotek mówi „miał”.

Co książki dla dzieci jeszcze mogą pozytywnego przynieść? Na przykład to, że kiedy czytamy dziecku i pokazujemy różne obrazki palcem, maluch go śledzi wzrokiem i sam zaczyna wodzić paluszkiem po książeczce. Co mu to da na przyszłość? Umiejętność pisania od prawej do lewej strony, a poza tym wiadomo – jest szansa na wyrobienie sobie nawyku czytania, który w każdym wieku wpływa na czytelnika w bardzo pozytywny sposób.

Jak widać, czytanie dzieciom przynosi pełen wachlarz dobrodziejstw. To jeden z najcenniejszych prezentów, jakie mogą od nas otrzymać. Warto zainwestować w książeczki dla dzieci już od pierwszych dni życia maluszka.

Jeśli szukasz książek dla młodzieży odwiedź: https://tantis.pl/ksiazki-dla-mlodziezy-c5252.html

Materiał Partnera