Szukaj

Czy jury nagród Grammy pomija kobiety? Zbada to speckomisja

Kobiety stanowią zaledwie jedną czwartą nominowanych do najważniejszych nagród muzycznych na świecie. Skąd ta dysproporcja? Powstanie specjalny raport na ten temat.

Jak wynika z danych ujawnionych po raz pierwszy przez amerykańską The Recording Academy, odpowiadającą m.in. za organizację dorocznego rozdania nagród Grammy, zaledwie 23% nominowanych do tegorocznej edycji nagród stanowią kobiety. Krytykowana za nierówności od wielu lat Akademia postanowiła walczyć ze zjawiskiem, zapowiadając stworzenie kompleksowego raportu o reprezentacji kobiet w muzyce pop. Prace nad publikacją mają potrwać rok.

Czytaj też: To był dobry rok dla kobiet w świecie filmu. Czy są powody do radości? Nie

W przeprowadzeniu badania pomogą naukowcy z Berklee College of Music i Arizona State University. Wraz z upublicznieniem informacji o pracy nad raportem  The Recording Academy zadeklarowała również kolejne zmiany w sposobie przyznawania nagród. Do 2025 roku dwukrotnie ma wzrosnąć liczba kobiet w przyznającej nagrody kapitule, na którą składa się ok. 12 tysięcy spośród ponad 20 tysięcy członków Akademii.

Zwiększyć ma się też ogólny udział kobiet w branży muzycznej. Tegoroczna analiza odnotowuje obecność 198 kobiet w gronie 853 nominowanych do nagród, które zostaną przyznane w najbliższą niedzielę. Jednocześnie 3 z nich znalazły się w czwórce artystów mających szansę na zdobycie największej liczby statuetek. To Beyonce (z 9 nominacjami) oraz Dua Lipa i Taylor Swift (po 6 nominacji). Valeisha Butterfield Jones,  dyrektor ds. równości w Akademii, przypomniała, że „kobiety są kluczową siłą napędową gospodarki, a także sektorów biznesowych i kreatywnych w świecie muzyki, choć reprezentują zaledwie 2% wszystkich producentów i inżynierów”.

The Recording Academy postanowiła także świętować Dzień Kobiet dodatkowym wydarzeniem, wchodzącym w skład „tygodnia Grammy”. Już dziś, w poniedziałek 8 marca, odbędzie się pierwsza edycja „Women in The Mix”, cyklu imprez, występów na żywo oraz paneli dyskusyjnych, poświęconych roli kobiet w przemyśle muzycznym, w którym udział weżmie m.in. Angela Davis, ikona amerykańskiego ruchu feministycznego.

Zamknij
Zamknij