Sprzedaż obrazu „In This Case” Jeana-Michela Basquiata w domu aukcyjnym Christie’s rynek od wielu tygodni postrzegał jako rodzaj barometru i źródło informacji o zainteresowaniu sztuką w momencie stopniowego podnoszenia się po kryzysie pandemicznym. Wynik licytacji przeszedł najśmielsze oczekiwania – choć cenę szacowano na więcej niż 50 milionów dolarów, to 93,1 mln dolarów (wliczając w to 12 milionów marży dla Christie’s), jakie ostatecznie zaoferował nabywca, jest drugą najwyższą ceną za dzieło Basquiata i jedną z najwyższych, jeśli chodzi o artystów współczesnych w historii. 

Czytaj też: „Tokeny NFT to oszustwo” – twierdzi najdroższy malarz świata

93,1 miliona dolarów to też wynik wyższy od najdroższego sprzedanego dzieła żyjącego artysty, jakim jest „Królik” Jeffa Koonsa, sprzedanego w 2019 roku za 91,1 mln dolarów. Basquiat od wielu lat znajduje się na szczycie listy najbardziej pożądanych artystów świata, a wąska grupa miliarderów nie szczędzi pieniędzy na poszerzenie kolekcji. W 2018 roku Yusaku Maezawa, japoński przedsiębiorca, kupił inny obraz Amerykanina, „Untitled”, za 110,5 miliona dolarów. Z kolei dwa miesiące temu obraz „Wojownik” z wynikiem 41,8 mln stał się najdroższym w historii dziełem sztuki zachodniej sprzedanym na aukcji w Azji.

Josh Baer, ekspert rynku sztuki, w komentarzu do aukcji napisał, że wysokie ceny oznaczają dla niego jedno: „pandemia w ciągu roku uczyniła wielu zamożnych ludzi jeszcze bogatszymi, a ci postanowili mocniej zaangażować się w inwestycję w sztuki” – komentuje Baer. Spośród 39 dzieł wystawionych na wczorajszej aukcji tylko 2 nie znalazły nabywcy, a 11 ustanowiło nowy rekord ceny za dzieło danego artysty. Jednocześnie pojawiła się nowa generacja talentów i artystów, o których chcą walczyć licytujący z całego świata – rekordy pobiły dzieła Niny Chanel Abney, Jordan Casteel, Alexa Da Corte, Lynette Yiadom-Boakye czy Ela Anatsuiego.

Ich wyniki to dowód na to, że ubiegłoroczne działania muzeów, które chcą większej różnorodności zarówno jeśli chodzi o płeć, jak i rasę, w swoich kolekcjach, znalazły odzwierciedlenie w zainteresowaniach kolekcjonerów. Choć większość dzieł nowych gwiazd osiągnęła ceny w okolicach miliona dolarów, to historia „In This Case”, czyli jednego z trzech monumentalnych obrazów ludzkiej czaszki Basquiata, może być dla tych artystów inspirująca. Obraz, wystawiony na sprzedaż przez Giancarlo Giammetiego, współzałożyciela marki Valentino, w 2002 roku został sprzedany w Sotheby’s za 995,5 tys. dolarów. Łatwo obliczyć, że w niespełna 20 lat jego wartość wzrosła niemal stukrotnie.

Źródło: Artnet.News