Szukaj

Twórca animacji Studia Ghibli będzie miał swoją wystawę

Hayao Miyazaki, twórca najsłynniejszych produkcji Studia Ghibli, takich jak „Spirited Away”, „Księżniczka Mononoke” czy „Mój sąsiad Totoro”, został doceniony przez amerykańską Akademię Filmową

Muzeum Akademii Filmowej w Los Angeles, którego budowa pochłonęła wiele lat i co najmniej 388 milionów dolarów, po kilku zmianach terminów zostanie otwarte 30 kwietnia 2021 roku.

Data nie jest przypadkowa – otwarcie nastąpi zaledwie kilka dni po (również opóźnionej z powodu pandemii) gali rozdania Oscarów, zaplanowanej na 25 kwietnia, co zapewni muzeum promocyjny rozgłos.

Czytaj też: Wadi Rum w Jordanii, ulubiona pustynia Hollywood. Tu powstała „Diuna” i „Gwiezdne wojny”

Hayao Miyazaki: twórca słynnych animacji Studia Ghibli

Kilka dni temu poznaliśmy pierwsze szczegóły dotyczące wystawy inauguracyjnej, poświęconej twórczości Hayao Miyazakiego. Dokonania japońskiego reżysera, rysownika i twórcy kultowego Studia Ghibli zostaną zaprezentowane w ramach siedmiu sekcji, za których opracowanie odpowiedzialni będą Jessica Niebel i J. Raul Guzman.

Kuratorzy przygotowali prezentację obejmującą ok. 300 szkiców, storyboardów, plakatów i rysunków postaci, podsumowujących sześć dekad pracy autora „Mojego sąsiada Totoro” czy nagrodzonego Oscarem „Spirited Away”.

„Uhonorowanie mistrzowskiej kariery tego międzynarodowego artysty jest odpowiednim sposobem na otwarcie naszych drzwi, wskazującym na globalne aspiracje Muzeum Akademii” – powiedział Bill Kramer, dyrektor nowego muzeum.

Studio Ghibli: japoński towar eksportowy

Studio Ghibli od 2001 roku prowadzi w Tokio własne muzeum, jednak do tej pory jeszcze nigdy nie pozwoliło zewnętrznej instytucji na zorganizowanie wystawy opartej o własne zbiory. Będzie to jak do tej pory największa prezentacja dokonań Miyazakiego poza granicami Japonii. Wystawie towarzyszyć będzie publikacja katalogu, wprowadzającego w świat wyobraźni reżysera i przybliżającego m.in. jego pracę dla telewizji.

Opublikowany przez Academy Museum of Motion Pictures Czwartek, 10 września 2020

Zamknij
Zamknij