Szukaj

Przez 32 lata rysował każdy posiłek. Piękne ilustracje

Problemy ze zdrowiem sprawiły, że Itsuo Kobayashi, japoński kucharz, musiał zrezygnować z pracy w restauracji. Lata izolacji poświęcił na rozwijanie niezwykłego projektu artystycznego.

Jeśli Christian Dior ze swoją książką kucharską o pół wieku wyprzedził budowanie relacji między światem stylu i gastronomii, to o Itsuo Kobayashim, japońskim kucharzu i rysowniku, można powiedzieć, że już w latach 80. stworzył w notatniku swój analogowy Instagram.

Jego niezwykły dorobek, na który składają się przepiękne i niezwykle szczegółówe rysunki dań spożywanych na przestrzeni ostatnich 32 lat, przez przypadek odkrył właściciel galerii sztuki w Fukuyamie.

Opublikowany przez クシノテラス Czwartek, 16 kwietnia 2020

Dzienniki posiłków i izolacji

Kobayashi zaczął tworzyć swój dziennik jako osiemnastolatek. Potem rozpoczął pracę w gastronomii, ale po latach problemy ze zdrowiem zmusiły go do porzucenia tego zajęcia. Kobayashi zamknął się w domu i całkowicie poświęcił swojemu projektowi artystycznemu.

Jego prace to zazwyczaj kolaże, łączące rysunki i emocjonalne komentarze dotyczące codziennej diety, a także informacje na temat ceny, składników i daty spożycia.

W ostatnich latach japoński artysta coraz częściej rezygnował z gotowania w domu i wybierał potrawy z dowożone z okolicznych restauracji, a w jego dzienniku pojawiły się dzieła bardziej eksperymentalne, na przykład trójwymiarowe „pop-upy”.

Sens życia po japońsku

Itsuo Kobayashi i jego „dzienniki kulinarne”.

Nobumasa Kushino, właściciel galerii Kushino Terrace w Fukuyamie, trafił na rysunek Kobayashiego przez przypadek, na wystawie twórczości osób niepełnosprawnych w 2014 roku. Zachwycony jego stylem, odwiedził artystę w domu, wtedy okazało się, że kucharz zapełnił setki notatników tysiącami podobnych prac.

Dziś dzieła Kobayashiego na aukcjach kosztują od 500 do 3000 dolarów, ale to nie cena, a rozmach, konsekwencja i styl artysty decydują o ich wyjątkowości.

Opublikowany przez クシノテラス Czwartek, 16 kwietnia 2020

„Dla niego życie i malarstwo znaczą to samo. Choroba odebrała mu możliwość chodzenia, ale nie sztukę” – powiedział Kushino w rozmowie z serwisem „This Is Colossal”.

Zamknij
Zamknij