Szukaj

Francis Ford Coppola stworzył wódkę na cześć słynnej Polki

Brandy, gin, wódka, whisky i likier – to najnowsza kolekcja trunków sygnowanych nazwiskiem Francisa Forda Coppoli, hollywoodzkiego reżysera, a do tego uznanego winiarza i zapalnego miłośnika rozmaitych trunków. Jeden z tych produktów to hołd dla słynnej Polki.

Francis Ford Coppola oprócz reżyserii jest też przedsiębiorcą działającym na wielu płaszczyznach. Do jego firmy, The Family Coppola, należą m.in. luksusowe hotele, kawiarnie czy kina. Prężnie działa też alkoholowa gałąź imperium, która przygotowała serie pięciu trunków na cześć wybitnych kobiet z historii świata. Nad przygotowaniem tej kolekcji czuwała Natalie Dale, ekspertka współpracująca z firmą twórcy „Czasu apokalipsy” od dekady.

Czytaj też: Nie ma kto warzyć słynnego piwa trapistów. Brakuje mnichów

Natalie Dale to dowód na rosnącą rolę kobiet w branży alkoholowej – i to nie tylko pod względem marketingu czy konsumpcji. „Miałam szczęście w mojej karierze winiarskiej, ponieważ poznałam wiele kobiet-mentorek, do których mogłam zwrócić się o poradę, i z każdym rokiem spotykam coraz więcej kobiet w gorzelnictwie. Są małą, ale potężną siłą, a większość z nich robi naprawdę interesujące rzeczy” – opowiada Dale w rozmowie z magazynem „Travel and Leisure”.

W skład nadzorowanej przez nią linii produktów wchodzi gin Ada Lovelace, stworzony na cześć brytyjskiej matematyczki z XIX wieku, uznawanej za jedną z prekursorek programowania. Gin został wyprodukowany w stylu nawiązującym do okresu, w którym żyła Lovelace, a do jego wykonania wykorzystano składniki pochodzące z posiadłości należących do rodziny Coppola. Hypatia Rubi Amaro to z kolei likier stworzony na cześć Hypatii z Aleksandrii, filozofki i matematyczki działającej w IV wieku i skazanej na śmierć za głoszenie poglądów sprzecznych z doktryną chrześcijaństwa.

Inna matematyczka, Maria Gaetana Agnesi, która jako pierwsza opublikowała prace poświęcone rachunkowi różniczkowemu i całkowemu, jest patronką Agnesi 1799 Brandy. Jak na markę słynnego reżysera przystało, w kolekcji nie zabrakło hołdu (w postaci whiskey) dla wybitnej kobiety związanej z kinem – Dorothy Arzner, autorki „Manhattan Coctail” z 1928 roku, pierwszego udźwiękowionego filmu wyreżyserowanego przez kobietę.

Wódka Francisa Forda Coppoli dla Marii Walewskiej

Dla nas oczywiście najważniejszy jest piąty z trunków tworzących kolekcję. To wódka stworzona na cześć Marii Walewskiej, polskiej szlachcianki i kochanki Napoleona Bonaparte. Tak o Walewskiej pisze producent trunku: „Maria Walewska to jeden z symboli czystości i lojalności. Słynęła z urody i inteligencji, była niezłomną polską patriotką, a do tego miała ogromne wpływy gdyż słuchał jej Napoleon. Niezwyciężony cesarz stoczył długą i ciężką bitwę o jej serce, ale gdy udało mu się wkraść w jej łaski, pozostała mu wierna nawet w czasach porażek i wygnania”.

„Polska” wódka Coppoli wytwarzana jest z ziemniaków, ale nie są to polskie odmiany. Pochodzą z Idaho, mającego w USA opinię „ziemniaczanego stanu”. Z kolei woda użyta podczas destylacji czerpana jest z ujęć w dolinie Napa w Kalifornii, gdzie Coppola ma też winnice. „Potrzeba blisko 5 kilogramów ziemniaków by wyprodukować jedną butelkę naszej wódki. To bardzo kosztowny proces. Mniej niż 3 procent wódek na świecie wytwarzanych jest z ziemniaków i dzięki temu nasz trunek jest bardzo wyjątkowy” – tak amerykański producent zachwala swoją wódkę Maria Walewska.

Zamknij
Zamknij