Szukaj

Ile brytyjskie restauracje straciły w pandemii? Suma szokuje

Brytyjskie restauracje, bary i puby w pandemii straciły gigantyczne pieniądze – straty z ostatnich miesięcy będzie trzeba odrabiać przez wiele lat.

Do tej pory pandemia kosztowała brytyjskie restauracje, bary i puby ponad 53 miliardy funtów (ok. 275 miliardów złotych) – te dane przedstawiła organizacja Independent Business Network (IBN) w opublikowanym przez siebie raporcie. To oznacza, że branża gastronomiczna odpowiada za jedną trzecią ogólnego spadku brytyjskiego PKB w ostatnich miesiącach. IBN uważa, że dla uratowania sektora przed zapaścią rząd musi błyskawicznie znaleźć 35 miliardów funtów na wsparcie dla przedsiębiorców.

Te pieniądze mają zostać przeznaczone między innymi na zwrot kosztów specjalistycznego sprzętu zakupionego przez lokale w czasie pierwszego lockdownu w 2020 roku. IBN argumentuje, że rząd zmusił restauratorów do przystosowania lokali na działanie w nowej rzeczywistości, obiecując możliwość otwarciu po ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa. Jak piszą autorzy raportu, koniec pierwszego lockdownu był początkiem chaotycznych prób brytyjskiego rządu walki z pandemią. Restauracje w Wielkiej Brytanii na przystosowanie lokali do zmieniających się wymagań wydały średnio po 10 tysięcy funtów. Obniżki i refundacje dotyczyć mają 69 tysięcy lokali w całym kraju, a ich łączny koszt może wynieść 690 milionów funtów.

Inne rozwiązania obejmują m.in. przedłużenia zawieszenia rozmaitych opłat (co kosztować ma budżet 15 miliardów funtów), obniżenie o połowę opłat za sprzedaż alkoholu (1,8 mld funtów) oraz inwestycje w kampanie informacyjne wspierające restauracje w Wielkiej Brytanii – również w czasie, gdy są one zmuszone do oferowania swoich dań na wynos (ok. 1 mld funtów).

Czytaj więcej: Zniknie co piąty lokal w Polsce, pracę straci 250 tysięcy osób

Skalę strat brytyjskich restauracji i barów dobrze obrazuje porównanie z przeżywającą taki sam dramat branżą gastronomiczną w Polsce. Jak pisała w tym tygodniu „Rzeczpospolita” na podstawie analiz Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej, cały sektor mógł stracić w 2020 roku 30 miliardów złotych. To gigantyczny cios dla branży, której łączna wartość szacowana była w 2019 roku na 36,6 miliarda złotych. Brytyjskie restauracje poniosły straty ośmiokrotnie większe niż wartość całego polskiego rynku restauracyjnego.

Zamknij
Zamknij