Bardzo istotny okazuje się tutaj rodzaj optyki, która powinna maksymalnie ułatwiać oddanie celnego strzału nawet po zapadnięciu zmroku. Na rynku znajdziemy dwa podstawowe rozwiązania służące do wykrywania i rozpoznawania zwierząt. Mowa o noktowizji oraz termowizji. Jak działają obie technologie? Która z nich zaspokoi nasze indywidualne potrzeby? Podpowiadamy.

Noktowizja – jak działa?

O noktowizji słyszał prawie każdy, jednak bardziej w kontekście filmów sensacyjnych aniżeli branży łowieckiej. Warto zacząć jednak od samego początku. Ludzkie oko widzi obrazy poprzez rejestrowanie światła odbitego, jednak wymagana jest odpowiednia jego ilość. Istnieje tutaj analogia do działania noktowizorów, ponieważ tego typu urządzenia również bazują na rejestrowaniu światła gwiazd czy księżyca odbijającego się od obiektów, które następnie trafia do obiektywu. Noktowizory często wyposażone są w iluminatory, które emitują światło podczerwone – niewidzialne dla ludzkiego oka - które wzmacnia sygnał. Dzięki iluminatorowi zwierzyna się nie płoszy, a my uzyskujemy pełne pole widzenia przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej dyskrecji.

Historia noktowizorów w pigułce

Na rynku znajdziemy noktowizory czterech generacji, jednak nie wszystkie są przeznaczone do użytku cywilnego. Urządzenia najczęściej stosowane obecnie w myślistwie to:

noktowizory gen.1 – urządzenia pasywne, które wzmacniają światło z otoczenia dzięki obecności oświetlacza. Wzmacniają sygnał do 5000 razy, więc z powodzeniem działają w świetle księżyca. Noktowizory pierwszej generacji są ciągle udoskonalane, a wyróżnia je przystępna cena,noktowizory gen.2 – opracowane w latach 70., potrafią wzmocnić sygnał nawet do 50 000 razy, co jest możliwe dzięki wyposażeniu ich w płytki mikrokanałowe (MCP),noktowizory cyfrowe – nowoczesne rozwiązanie, w którym miejsce tradycyjnej fotokatody zajęła cyfrowa matryca o wysokiej czułości.

Noktowizory 3. i 4. generacji wykazują się jeszcze lepszymi parametrami, m.in. większą czułością czy możliwością pracy w szerszym zakresie widma, jednak w większości są to rozwiązania niedostępne dla cywilów. Są wykorzystywane głównie przez siły specjalne.

Noktowizor cyfrowy – zalety

Noktowizory cyfrowe należą do najchętniej kupowanych urządzeń przez miłośników myślistwa. Luneta noktowizyjna, oprócz funkcjonalnego wyświetlacza, najczęściej posiada funkcję nagrywania filmów i robienia zdjęć w wysokiej rozdzielczości, które można przesyłać na smartfona. Co więcej, dzięki wbudowanemu modułowi łączności bezprzewodowej można sterować urządzeniem zdalnie – za pomocą aplikacji. Myśliwi cenią sobie również uniwersalność cyfrowych noktowizorów, ponieważ są mniej wrażliwe na ekspozycję na światło dzienne niż ich analogowe odpowiedniki.

Czym jest termowizja?

Noktowizory i termowizory na pozór wydają się urządzeniami o podobnych parametrach, jednak w rzeczywistości ich praca oparta jest na zupełnie różnych technologiach. Termowizja to metoda wykorzystywania promieniowania podczerwonego oraz energii cieplnej zwierząt lub innych obiektów obserwacji, na podstawie których formułowany jest obraz. W wielu przypadkach jest to świetna alternatywa dla noktowizji – zwłaszcza przy całkowitym braku oświetlenia lub w warunkach o bardzo ograniczonej widoczności.

Termowizor – jak działa?

Termowizory analizują promieniowanie elektromagnetyczne w paśmie podczerwieni generowane przez obiekty znajdujące się w kadrze. Podstawą pracy urządzenia jest szczegółowa analiza sygnatur cieplnych, które następnie tworzą obraz. Nowoczesne sprzęty, dzięki wysokiej czułości, są przystosowane do wykrywania nawet niewielkich różnic temperatur. Obraz wyświetlany przez termowizor najczęściej ignoruje obiekty o niskiej temperaturze, a te o wyższej sygnaturze oznacza jasnymi barwami.

Luneta termowizyjna to urządzenie, na które warto zwrócić uwagę przy kompletowaniu wyposażenia myśliwskiego. Nowoczesne sprzęty wyróżniają się nie tylko skutecznością w warunkach o mocno ograniczonej widoczności lub całkowitym jej braku, ale także dużym zasięgiem. Nie brakuje w nich funkcji zmiennego przybliżenia, opcji obrazu w obrazie, nagrywania filmów i robienia zdjęć, a także bezprzewodowej łączności z urządzeniami mobilnymi. Dodatkowym atutem modeli dostępnych na rynku jest ich duża wytrzymałość i odporność na uszkodzenia, co podczas prowadzenia nocnych obserwacji w terenie odgrywa kolosalne znaczenie.

Noktowizor czy termowizor? Co wybrać?

Wybór odpowiedniej technologii do polowania to kwestia mocno indywidualna i zależy od naszych potrzeb. Noktowizor to świetna opcja dla osób, którym zależy na naturalnym obrazie i obserwacji całego kadru rejestrującego nawet najdrobniejsze szczegóły danej sceny. Termowizor myśliwski z kolei będzie odpowiednim zakupem dla myśliwych często polujących w zupełnej ciemności lub w gęstej mgle. Na zakup odpowiedniego sprzętu zapraszamy do sklepu www.ircsklep.pl.

Materiał Promocyjny