Luksus nie kojarzy się już z przepychem, zbytkiem i krzykliwością. Dzisiaj rozumiany jest inaczej – jako świadomy wybór jakości życia, dowód dobrego gustu, przykład wyrafinowania.

Trudno o lepszy przykład tej zmiany w myśleniu o luksusie niż architektura. Ubrania, zwykle kojarzone z zamożnością, kupujemy na chwilę, dłuższą lub krótszą. Dom to wybór na wiele lat, coś trwałego i jednocześnie widocznego. Dom jest podkreśleniem tego, kim jest jego właściciel. Architektura najpiękniejszych współczesnych domów w Polsce najlepiej pozwala przekonać się, jak rozumiemy dzisiaj pojęcie luksusu.

Luksusowe domy w Polsce

Polscy architekci od lat udowadniają, że są w europejskiej czołówce. Świadczą o tym nagrody, które zdobywają na prestiżowych konkursach. Jest ich coraz więcej – są w tym gronie utytułowani projektanci z nazwiskami budzącymi szacunek na świecie, ale też debiutanci, którzy swoją kreatywnością, nieszablonowym podejściem i gotowością do łamania stereotypów zdobywają uznanie.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, jak wygląda typowy „polski dom” – jesteśmy pod tym względem bardzo zróżnicowanym krajem. Wiadomo natomiast, jakie są domy projektowane przez najciekawszych i najbardziej oryginalnych polskich projektantów. Czy w ogóle można mówić o ich cechach wspólnych? To trudne, bo każdy z projektantów ma własny styl, który go wyróżnia, ale można znaleźć pewne cechy wspólne. Po pierwsze – króluje minimalizm, po drugie – design najwyższej próby. Po trzecie – najciekawsze polskie domy bywają bardzo odważne.

Czytaj więcej

Gorden Wagener: wzornictwo kreuje ikony, które tworzą legendę Mercedesa

Minimalizm w architekturze

Dlaczego minimalizm? Na szczęście coraz częściej, rozpoczynając pracę nad budową domu, słuchamy architektów, a ci wiedzą, że zasada „less is more” wciąż pozostaje aktualna. Dom nie powinien „krzyczeć” poprzez swoją formę. Ma być miejscem odpoczynku, uspokojenia i relaksu. Właśnie dlatego najlepsze domy w Polsce, podobnie jak w innych krajach, oparte są na prostych bryłach geometrycznych.

Architektura, tak jak sztuka, to umiejętność odejmowania, prostota jest jednym z symboli luksusu. Dom ma współgrać z otoczeniem, wykorzystywać charakterystykę terenu, nawiązywać do niego, ale nie konkurować z przyrodą. Właśnie dlatego ostatnie lata to triumf architektury stonowanej, minimalistycznie eleganckiej, stroniącej od hałaśliwości. 

Przykładem niech będzie tu ten dom projektu biura Paweł Lis Architekci. To idealna ilustracja tezy, że minimalizm może być niezwykle mocny w wyrazie. Swój projekt twórcy ze studia Paweł Lis Architekci oparli na kilku prostych bryłach i surowości projektu. Całość daje bardzo mocny efekt, ta bryła zapada w pamięć, a jednocześnie wtapia się w otoczenie.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Minimalizm, ale zupełnie inaczej rozumiany, prezentuje też BXB Studio Bogusława Barnasia. W ostatnich latach światową sławę zyskały dwa projekty tej pracowni – Małopolski Dom Podcieniowy oraz Polska Zagroda. Właśnie ten drugi projekt to świetna ilustracja tezy, że w minimalizmie drzemie ogromny potencjał. Polska Zagroda nawiązuje formą do tradycyjnego gospodarstwa rolnego, jest jednak domem jednorodzinnym na łonie natury. Prostota, elegancka i finezja – to zalety, dzięki którym Zagroda prezentuje się tak dobrze.

Czym jest dzisiaj design?

Jeszcze 20 lat temu słowo „design” rozumiano opacznie jako skłonność do stosowania zwracających uwagę ozdobników. Dzisiaj na szczęście zmieniło się nasze myślenie na ten temat. Wzrosła gotowość do realizowania odważnych projektów, sięgania po rozwiązania śmiałe i pionierskie. Mistrzem w tej dziedzinie jest Robert Konieczny, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich architektów i jednocześnie mistrz architektury jednorodzinnej.

Czytaj więcej

Bespoke Luxury: personalizacja samochodu to nowa definicja luksusu w motoryzacji

Jego katowickie biuro KWK Promes ma na koncie wiele nagradzanych projektów, które są unikatem na skalę światową pod względem oryginalności rozwiązań, przy zachowaniu absolutnej wierności charakterystycznemu stylowi KWK Promes, który można określić jako szlachetnie minimalistyczny. Przykładem niech będzie Arka – dom Roberta Koniecznego, a więc miejsce, które zaprojektował on sam dla siebie. Arka zyskała rozgłos na świecie, jest unikatowym projektem, który udowadnia, co powstanie, jeśli świetny design połączyć z minimalizmem. 

Design jest też silną stroną pracowni  81.waw.pl – przykładem niech będzie choćby projekt Dom jak Las, który swoją nietypową bryłę złożoną z kilku prostopadłościanów przesuniętych względem siebie ukrywa w lesie sosnowym. 

Jak budować odważnie?

Bez odważnych architektów otaczałyby nas wyłącznie powtarzalne i nudne projekty, które nie zwracałyby uwagi. Dzięki odwadze architektów mamy dookoła siebie budynki nietuzinkowe, wyróżniające się, zauważalne. Z odwagą łatwo jest przesadzić, wtedy kończy się to kiczem, dlatego to trudna sztuka, wymagająca wprawy i doświadczenia, ale też wyobraźni. Odwagi nie można odmówić Marcinowi Tomaszewskiemu, twórcy pracowni Reform Architekt. Tomaszewski i jego zespół dali się już poznać, jako projektanci, którzy potrafią zaproponować oryginalne rozwiązania. 

Nie sposób odmówić projektom Reform Architekt wyrazistości i charakteru. Te cechy stały się już nawet znakiem rozpoznawczym pracowni. Marcin Tomaszewski nie projektuje „dla każdego” – klienci wiedzą, że u niego mogą oczekiwać odważnych pomysłów. Przykładów jest wiele, ale spójrzmy choćby na Notturno House, dom o bardzo nietuzinkowej, mocno kontrastowej bryle, z ostrymi krawędziami, które przyciągają wzrok.

Mercedes-Maybach GLS: od designu do luksusu 

Design, odwaga w projektowaniu – to także cechy, które można przypisać samochodom. Od początku istnienia marka Maybach właśnie luksus i design uczyniła swoim znakiem rozpoznawczym. W erze początków motoryzacji, gdy producenci uczyli się dopiero, jak budować samochody, Maybach był symbolem wyrafinowania i luksusu, ale też wielkiej staranności w projektowaniu i niezwykłej dbałości o detale.

Dzisiaj marka Mercedes-Maybach wciąż pozostaje wierna tym samym zasadom: luksusowy minimalizm, design i odwaga w tworzeniu rozwiązań, które sprawią, że podróż samochodem będzie jeszcze większą przyjemnością. 

Materiały prasowe

Nowy Mercedes-Maybach GLS to dowód, że taka filozofia jest bliska projektantom marki. Stworzenie SUV-a, który wyznacza trendy i nie ma odpowiednika wśród innych marek, wymagało odwagi w projektowaniu, ale gotowość do wytyczania kierunków zamiast podążania za innymi okazała się właściwym posunięciem. Powstał samochód unikatowy pod względem designu, luksusu i poziomu komfortu, jaki zapewnia on pasażerom. 

Uwagę zwraca ogromna, minimalistyczna osłona chłodnicy, podzielona chromowanymi pionowymi lamelami czy imponujące, 23-calowe obręcze kół. Jest też ekskluzywny lakier dwubarwny – ten element stał się już symbolem marki Mercedes-Maybach.  To zapowiedź tego, co czeka kierowcę i pasażerów wewnątrz. Wsiadanie do środka ułatwiają wysuwane elektrycznie listwy przyprogowe. Wnętrze wita pasażerów ekskluzywnym oświetleniem Ambiente z iluminacją na podsufitce.

Materiały prasowe

Fotele tylne First Class, dostępne jako opcja, oferują podróżującym komfort, który dotąd zapewniała tylko podróż pierwszą klasą na pokładzie samolotu. Po naciśnięciu przycisku fotele mogą ustawić się w pozycji do leżenia, a dzięki funkcji masażu i wentylacji foteli podróż może stać się przyjemna niczym wizyta w spa.

Dodajmy do tego system audio, który pozwala pasażerom poczuć się, jak podczas wizyty w sali koncertowej. Dźwięk przestrzenny, możliwy między innymi dzięki umieszczeniu głośników w podsufitce, zapewnia uczucie zanurzenia w świecie dźwięków. To nie wszystko – oprócz systemu nagłaśniającego Burmester® high-end 3D surround z 26 głośnikami, podróżujący mają też do dyspozycji dwa zintegrowane wyświetlacze Full HD z ekranami dotykowymi. 

Materiały prasowe

To, w połączeniu z aktywnym układem jezdnym E-Active Body Control, dostępnym dla modelu Mercedes-Maybach GLS, rozpoznającym jezdnię oraz warunki jazdy i regulującym amortyzację, sprawia, że jazda tym samochodem staje się tym, czym powinna być każda podróż – przyjemnością odkrywania.

Mercedes-Maybach GLS to dowód na to, jak zmieniło się nasze myślenie o luksusie. Nie chcemy krzykliwości, zależy nam na jakości, a także – coraz częściej – na wyrafinowaniu. Doceniamy szlachetny minimalizm. Rozumiemy, jaką siłę ma dobry design i chcemy, by nasze otoczenie wypełniały przedmioty dobrze zaprojektowane. Przede wszystkim – potrafimy zachwycić się doskonałą formą przedmiotu, niezależnie od tego, czy chodzi o dom, meble w salonie – czy o samochód, który parkuje w garażu.

Materiał powstał we współpracy z marką Mercedes-Benz.