Metamorfoza opuszczonego dworca. Obiekt zmienił się w futurystyczne muzeum

Opuszczony dworzec w chińskim mieście Yancheng, w pobliżu którego znajduje się największy rezerwat przyrody nadmorskich terenów podmokłych w Chinach, popadał w ruinę, ale udało się go ocalić. Postało tam futurystyczne muzeum, a wnętrza budynku w niczym nie przypominają dawnej stacji kolejowej.

Publikacja: 01.03.2024 11:52

Opuszczony dworzec kolejowy w mieście Yangcheng w prowincji Jiangsu na wschodzie Chin, zanim obiekt

Opuszczony dworzec kolejowy w mieście Yangcheng w prowincji Jiangsu na wschodzie Chin, zanim obiekt poddany został przebudowie.

Foto: DKMcLaren, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Stare dworce kolejowe, nierzadko będące przed laty jednymi z najbardziej reprezentacyjnych budynków danej miejscowości, dziś często powoli osuwają się w ruinę. Tak dzieje się nie tylko w Europie, ale także w Azji.

Okazuje się jednak, że przerabiając takie obiekty na hotele czy centra kultury, można tchnąć w nie nowe życie. Tak stało się między innymi z nieużywaną od lat stacją kolejową w Yancheng – mieście znajdującym się we wschodnich Chinach w prowincji Jiangsu, w pobliżu Morza Żółtego.

Choć  wydawało się, że dla zabytkowego dworca nie ma ratunku, opuszczona lata temu stacja funkcjonuje, ale pełni zupełnie inną funkcję. Dworzec w Yangchengu powrócił do użytku jako futurystyczne muzeum. 

Opuszczony dworzec w Chinach. Stacja kolejowa zmieniła się w muzeum 

Wysokie sufity, duże poczekalnie i charakterystyczne dla dworców przestrzenie peronowe to miejsca, które po renowacji świetnie sprawdzają się jako przestrzeń wystawiennicza. Doskonałym na to dowodem jest między innymi Musee D'Orsay – słynne francuskie muzeum sztuki położone w sąsiedztwie Sekwany w Paryżu. W miejscu obecnej konstrukcji znajdowała się dawna stacja kolejowa Gare d’Orsay, która została przekształcona w muzeum sztuki.

Czytaj więcej

Najsłynniejszy opuszczony dworzec uratowany przed ruiną. Jak wyglądają wnętrza?

Autorzy projektu dworca z chińskiego miasta Yancheng podeszli do sprawy podobnie – starali się wykorzystać wszystkie zalety opuszczone lata temu stacji, by w jej miejscu powstał nowoczesny, funkcjonalny budynek wpisujący się w charakter miejsca, w którym się znajduje. Tak też się stało – w miejscu ruin powstał nowy ośrodek kultury: Chińskie Muzeum Mokradeł Morza Żółtego.

Muzeum powstało w tym miejscu nieprzypadkowo – w pobliżu Yanchengu znajduje się bowiem największy rezerwat przyrody nadmorskich terenów podmokłych w Chinach. W rezerwacie imponująca jest przede wszystkim fauna i flora – żyje tam między innymi ponad 600 gatunków roślin oraz 379 gatunków ptaków – przede wszystkim żurawi czerwonokoronowych, charakterystycznych dla regionu. 

Opuszczony dworzec odzyskał świetność

Chińska pracownia architektoniczna DuShe Architectural Design z Szanghaju, która odpowiada za projekt Chińskiego Muzeum Mokradeł Morza Żółtego, od początku była zdania, że budynek dawnego dworca doskonale sprawdzi się jako przestrzeń muzealna. Projektantom zależało na tym, by dostosować wnętrze do potrzeb placówki. Główną, przeszkoloną ścianę dworca postanowili przekształcić w gigantyczne okno przez które zwiedzający oglądać by mogli naturę, która otacza budynek.

Pierwotny dworzec mimo wszystko był zdaniem projektantów trochę za niski, co mogłoby utrudniać organizację przestrzeni ekspozycyjnej. By sprostać oczekiwaniom, nieznacznie podniesiono dach. Jego kształt pozostał jednak taki sam – nie zmieniono jego pierwotnej konstrukcji i fundamentów, co przypomina starszym mieszkańcom miasta o tym, że budynek był przed laty dworcem. 

Choć w projekcie utrzymano także relacje przestrzenne pierwotnego dworca kolejowego, to udoskonaliły je nowoczesne wnętrza muzeum. Główny hol placówki powstał tam, gdzie niegdyś była poczekalnia dla podróżujących – wykorzystano istniejącą już konstrukcję, by stworzyć otwartą i pełną światła przestrzeń. 

Projektanci wykorzystali także istniejący już system ram stalowych, by zmaksymalizować przezroczystość elewacji budynku. Stalowe ramy połączone zostały z główną konstrukcją budynku jedynie u góry i u dołu, co sprawiła, że budynek wygląda lekko i nowocześnie. Projekt zakładał również, że wygląd budynku muzeum będzie nawiązywał do lokalnej natury – elementy skośne, łuki, a także jego srebrno-białe elementy, mają przywodzić na myśl pióra żurawia czerwonokoronowanego – najbardziej chronionego zwierzęcia na t.

Podczas remontu budynku zachowano i zagospodarowano także znajdujące się przed dworcem kolejowym plac i perony. Przestreń została przekształcona w plac miejski, a peron w plenerową przestrzeń wystawienniczą. Dawne tory kolejowe łączą zaś teren muzeum z miastem.

Muzeum Mokradeł Morza Żółtego w Yanchengu oficjalnie zostało otwarto dla zwiedzających w 2022 roku. W placówce zobaczyć można ponad tysiąc okazów zwierząt i roślin, a także zapoznać się z lokalnym krajobrazem – imponującymi terenami podmokłymi, będącymi miejscem siedlisk setek zwierząt.  

Stare dworce kolejowe, nierzadko będące przed laty jednymi z najbardziej reprezentacyjnych budynków danej miejscowości, dziś często powoli osuwają się w ruinę. Tak dzieje się nie tylko w Europie, ale także w Azji.

Okazuje się jednak, że przerabiając takie obiekty na hotele czy centra kultury, można tchnąć w nie nowe życie. Tak stało się między innymi z nieużywaną od lat stacją kolejową w Yancheng – mieście znajdującym się we wschodnich Chinach w prowincji Jiangsu, w pobliżu Morza Żółtego.

Pozostało 88% artykułu
Architektura
Apartamentowiec w Moskwie wśród najpiękniejszych domów na świecie. Jest z cegły
Architektura
Śląski kolos zostanie uratowany: metamorfoza zabytkowego szybu kopalni w Bytomiu
Architektura
Koniec słynnej willi na dachu bloku. Rusza rozbiórka najbrzydszego domu w Polsce
Architektura
Paryż szykuje architektoniczną perłę na igrzyska. Była zamknięta przez lata
Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat